Gminna Biblioteka Publiczna w Kamienicy Polskiej

My, Bibliotekarze czujemy się potrzebni w środowisku, w którym działamy, a największymi tego dowodami są zdane matury, dyplomy wyższych uczelni naszej młodzieży, miłe spędzanie czasu wolnego z książką, naszych czytelników.
Niech nam zawsze przyświeca motto Gustawa Morcinka:
 

„ W życiu miałem wielu przyjaciół i wielu nieprzyjaciół,

lecz przyjacielem bez zdrady była mi zawsze książka.”

Godziny otwarcia placówki:
 
Poniedziałek: 11.00 - 18.00
Wtorek: 11.00 -  18.00
Środa: 11.00 -  18.00
Czwartek: 8.00 -  15.00
Piątek: 9.00 -  16.00
Sobota: nieczynne
 
ZAPRASZAMY!

 
 

Krótko o historii:
 
Z najstarszych zapisków wynika, że pierwsza Biblioteka Szerzenia Wiedzy w Kamienicy Polskiej powstała w 1903r. Pierwotnie figurowała jako oddział częstochowski, a od 1926 roku jako oddzielne stowarzyszenie z własnym statutem. Pierwsze książki pochodziły z darów od społeczeństwa (około 1600 wol.) i przetrwały do drugiej wojny światowej.
 
Po wojnie w 1946r., Antoni Dobosz, Zdzisław Łebek, Zygmunt Kidawa powołali ponownie bibliotekę do życia. Jako bibliotekarka pracowała pani Michalina Kuśnierczyk. Lokal ofiarowało Towarzystwo Włókiennicze oddział Częstochowa. Pod tym kierownictwem biblioteka przetrwała do lutego 1949r. Pod koniec tego roku zostały przekazane książki z Biblioteki Szerzenia Wiedzy w Kamienicy Polskiej do nowo utworzonej Gromadzkiej Biblioteki, później przemianowanej na Gminną Bibliotekę Publiczną w Kamienicy Polskiej kierowaną przez p. Marię Pilc i Eugenię Kuśnierczyk. Biblioteka kilkakrotnie zmieniała swój lokal. W 1967r. została przeniesiona do budynku, w którym obecnie znajduje się Bank Spółdzielczy i mieściła się tam przez 15 lat. W 1982r. biblioteka otrzymała nowy, większy lokal w SP nr 1 w Kamienicy Polskiej, a od 1992r. znajduje się w obecnym budynku.
 
Historia biblioteki to również ludzie, ich wiedza, umiejętności i osobiste zaangażowanie, wspólny dorobek bibliotekarzy i osób, które w minionym półwieczu swój los związały z tą instytucją. Należą do nich: Maria Pilc, Eugenia Kuśnierczyk, Danuta Sulska, Marian Piotr Rawinis i obecni pracownicy: Małgorzata Goldsztajn i Halina Klimczyk. W bibliotece są organizowane wystawy, konkursy i spotkania autorskie z pisarzami. Gościli tu m.in.: Bronisław Dostatni /1996r./, Edward Szopa /1997r./, Włodzimierz Paźniewski /1997r./, Jan Paweł Krasnodębski /2004r./, Wanda Chotomska /2005r./, Andrzej Kalinin /1998, 2005r./, Ireneusz Cuglewski /2005r. / i Andrzej Kuśnierczyk /2005r., pochodzący z Kamienicy Polskiej/, Mirosław Zwoliński /2006r./, Kalina Jerzykowska /2007r./, Ewa Stadtmuller /2007r./, Janina Papuzińska /2008r./, Marcin Pałasz /2009r./, Barbara Rosiek /2010r./, Arkadiusz Niemirski /2011r./, Wiesław Drabik /2012r./, Elżbieta Bednarczyk /2013r./, Mirosława Truchta-Nowicka /2013r., warsztaty plastyczne/, Agnieszka Tyszka /2014r./, Marcin Brykczyński 2015r./.Kazimierz Szymeczko /2016r./, Ewa Nowak /2017/, Waldemar Cichoń /maj 2018/, ilustrator książek Artur Nowicki /październik 2018/, Anna Falana-Jafra /listopad 2018/,Piotr Kowalczyk/maj 2019/, Elżbieta Stępień /październik 2019/, warsztaty plastyczne Mirosława Truchta - Nowicka/grudzień 2019/. 

Na koniec roku 2019 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej znajdował się bogaty zbiór 17472 książek o przeróżnej tematyce oraz 570 zapisanych czytelników.

Zbiory biblioteczne na bieżąco są uzupełniane i powiększone o nowe ciekawe pozycje książkowe.

 
Serdecznie wszystkich zapraszamy.
 
Gminna Biblioteka Publiczna w Kamienicy Polskiej
ul. Konopnickiej 11A
42-260 Kamienica Polska
Tel. 34 327 38 49
 
 
 

Kronika Biblioteki Publicznej:

 

19.06.2021r. - I Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy

19 czerwca 2021 roku GBP w Kamienicy Polskiej wraz z Kołem Emerytów i Rencistów w Kamienicy Polskiej zorganizowała I Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy.

Przewodnikiem po Kamienicy Polskiej i okolicach był p. Marek Morzyk - Gminny oficer rowerowy.

25 miłośników “dwóch kółek “ przemierzyło razem 26 km.

Najmłodsza uczestniczka miała 10 lat, a najstarsza 65+.

Trasa rajdu przebiegała przez następujące miejscowości : start- GBP w Kamienicy Polskiej - Wanaty- Kolonia Borek- Zawodzie- Osiny- Dębowiec- Poraj- meta- siedziba Koła Emerytów i Rencistów w Kamienicy Polskiej.

Na uczestników rajdu w gęstym lesie, czekała miła niespodzianka - Przewodniczący Rady Gminy p. Tomasz Nowowiejski wraz z żoną i synkiem dla każdego rowerzysty przygotowali niespodziankę.

Chwile oddechu rowerzyści “złapali” w “Domu nad Wartą”, dzięki uprzejmości p. Mirosława Nowowiejskiego, który stworzył miejsce opowiadające o historii naszej okolicy.

Na koniec rajdu na wszystkich uczestników czekał poczęstunek.

Piękne leśne tereny, opowieści p. Marka Morzyka o przyrodzie i historii, energia i dobry humor oraz wspaniała wakacyjna pogoda sprawiły, że już nie możemy doczekać się kolejnego rajdu.

 

08-15.05.2021 r. - Tydzień Bibliotek

W dniach 8 -15.05 odbywał Tydzień Bibliotek. GBP przygotowała wiele atrakcji i niespodzianek dla swoich czytelników. Codziennie prezentowano jedno z tajemniczych haseł.

Oczarowani książką” – czytelnicy podwali tytuły książek, które ich oczarowały.

Niespodzianki” - każdy czytelnik, który w wyznaczonym dniu odwiedził GBP w Kamienicy Polskiej otrzymał książkę "niespodziankę”.

Biblioteka marzeń”- uczniowie klas 3a i 3 b Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej obdarowali nas pracami plastycznymi które pokazywały bibliotekę marzeń oczami dzieci.

Polecamy do czytania” – prezentowaliśmy nowości czytelnicze.

A może laurka dla bibliotekarza?”- jedna z naszych czytelniczek przygotowała piękną laurkę z okazji Dnia Bibliotekarza, które jest 8.05.

W tym roku Noc Muzeów odbywała się 15 maja, czyli w tym samym czasie, co Tydzień Bibliotek.

GBP z tej okazji zorganizowała konkurs ”Galeria żywych obrazów”, którego przedmiotem było artystyczne przedstawienie ulubionego.

 

Uczestnicy wykazali się kreatywnością i poczuciem humoru dlatego Jury zdecydowało, że każda praca zostanie nagrodzona.

Oto lista laureatów:

Ewa Szczerbak - "Dziewczynka z kotem"- Leon Bazille Perrault

Julia Najnigier- " Ofelia"- John Everett Millais

Kaja Ściebiór -"Dziewczynka z kwiatami"- Bolesław Szańkowski

Łukasz Staśko-"Dama z gronostajem"- Leonardo da Vinci

Maja Ściebiór - "Dama z gronostajem"- Leonardo da Vinci

 

Nagrodę publiczności zdobyła Ewa Szczerbak, zdobywając 199 głosów.

 

15.03.2021 r. - konkurs "Świat robotów"

GBP zorganizowała konkurs dla uczniów klas 4-8 Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej pt.„Świat robotów”, którego przedmiotem było wykonanie przestrzennej figurki robota.

Konkurs swą tematyką nawiązywał do twórczości Stanisława Lema, autora powieści fantastyczno-naukowych m. in. „ Bajki robotów”, patrona 2021roku.

Jury w składzie p. Danuta Filipczak oraz p. Marta Drabik przyznało następujące nagrody :

 

W kategorii klas 6-8 klas I miejsce zajęła Oliwia Kajdas - klasa 6c.

W kategorii klas 4-5 :

I miejsce- Aleksander Polaczek- klasa 4b.

II miejsce - Alex Kazana - klasa 4b.

ex aequo - Zuzanna Giel- - klasa 4b.

III miejsce - Natalia Gorgól - klasa 4b.

ex aequo - Franciszek Stempień- klasa 4b.

 

Wyróżnienia:

Joanna Mościńska - klasa 4b.

Oliwier Daros - klasa 4b.

Filip Motyl - klasa 4b.

Antoni Froch - klasa 4b.

 

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Dodatkowo, została przyznana „Nagroda publiczności" dla tego "robota",  który dostał najwięcej polubień na stronie Biblioteki. Otrzymał ją Aleksander Polaczek z klasy 4b z wynikiem 221 polubień.

 

19.02.2021 r. - konkurs na " Najpiękniejszą palmę wielkanocną”

GBP zorganizowała GBP konkurs na " Najpiękniejszą palmę wielkanocną”.

Jury w składzie p. Wanda Krzyczmonik oraz p. Eliza Klar przyznało nagrody :

I miejsce- Renata Szczerbak

II miejsce - Karina Goldsztajn-Szczęszek

ex aequo - Jolanta Ciejpa

III miejsce - Iwona Gorzelak

ex aequo - Jadwiga Goldsztajn

ex aequo - Grażyna Pszczółkowska

 

Wyróżnienia:

Zbigniew Kożuchowski

Joanna Zgrzeblak

Barbara Tajber

Bogusława Bolkowska

 

Laureaci konkursy otrzymali nagrody książkowe i słodkie upominki.

 

14.02.2021 r. - Walentynki

Walentynki to świetna okazja do zakochania się w czytaniu.

GBP w dniach od 10 do 15 lutego zorganizowała "Randkę w ciemno z książką". Na naszych czytelników czekały walentynkowe losy z pięknymi miłosnymi cytatami. Każde wylosowane serduszko było oznaczone numerem, do którego przyporządkowano książkę.

Akcja cieszyła się wielkim powodzeniem.

 

11.02.2021 r. - Tłusty Czwartek

Powiedział Bartek,że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

W tym dniu GBP przygotowała dla każdego czytelnika pączka, a także tłuściutkie lektury. W naszej bibliotece czekały na Was opasłe tomy, czyli bardzo, bardzo grube książki. Część czytelników podjęła wyzwania i skonsumowała je ze smakiem. Jeszcze inni wzięli udział w zabawie : w dowolnej książce zamień jedno słowo w tytule słowem "pączek".

 

4.02.2021 r. - 65 rocznica śmierci angielskiego pisarza Alana Aleksandra Milne

W styczniu 2021 roku obchodziliśmy 65 rocznicę śmierci angielskiego pisarza Alana Aleksandra Milne, literackiego ojca Kubusia Puchatka.

A w lutym Kubuś Puchatek zamieszkał w bibliotece. Najmłodsi czytelnicy mieli okazję do wypożyczenia książek z przygodami tego wspaniałego Misia oraz do odwiedzin Chatki Kubusia Puchatka. Dla pierwszych trzech czytelników Kubuś miał przygotowane "małe co nieco”.

 

21-22.01.2021 r. - Dzień Babci i Dziadka

W dniach 21- 22 stycznia obchodziliśmy w GBP w Kamienicy Polskiej Dzień Babci i Dziadka.

Wydarzenie - "Poczytaj mi Babciu Poczytaj mi Dziadku" było doskonałą okazją do wypożyczenia książek dla siebie i wnucząt.

Dla każdej babci i dziadka przygotowano prezent niespodziankę - książki o podróżach kulinarnych.

 

14.01.2021 r. - konkurs plastyczny z nagrodami pt. " Kubuś Puchatek i jego przyjaciele"

W dniu 14.01.2021r. GBP w Kamienicy Polskiej zorganizowała konkurs plastyczny z nagrodami pt. " Kubuś Puchatek i jego przyjaciele".

Konkurs adresowany był dla dzieci 5 i 6 letnich z Przedszkola Głównego i oddziałów zamiejscowych Gminy Kamienica Polska.

 

Jury w składzie p. Wanda Krzyczmonik i p. Iwona Gorzelak z wykształcenia i z zamiłowania miłośniczki sztuki zdecydowały o następujących wynikach:

GRAND PRIX – Anna Cieśla - Oddział Przedszkolny Osiny

I miejsce Kajetan Śliwa – Oddział Przedszkolny Zawisna

II miejsce Zuzanna Jabłońska - Oddział Przedszkolny Osiny

III miejsce Lena Prudzic- Oddział Przedszkolny Osiny

ex aequo Julia Pakuła - Przedszkole Główne Kamienica Polska

Wyróżnienia:

Anna Jędryka- Oddział Przedszkolny Rudnik Wielki

Igor Glajzner - Przedszkole Główne Kamienica Polska

Franciszek Szymanek - Oddział Przedszkolny Osiny

Igor Kowalik- Przedszkole Główne Kamienica Polska

Ewa Olszewska- Przedszkole Główne Kamienica Polska

Julia Jóźwik- Przedszkole Główne Kamienica Polska

Blanka Kotas- Przedszkole Główne Kamienica Polska

Natalia Drapała- Przedszkole Główne Kamienica Polska


 
15.12.2020r. - konkurs na "Najpiękniejszą kartkę świąteczną”

 
15.12.2020 r. GBP w Kamienicy Polskiej zorganizowała konkurs na "Najpiękniejszą kartkę świąteczną” wszystkich grup przedszkolnych wraz z wychowawcami. W konkursie wzięło udział 9 grup przedszkolnych Przedszkola Głównego i oddziałów zamiejscowych Gminy Kamienica Polska.
Jury zdecydowało o następujących wynikach:
I miejsce : Grupa "Kotki"
Przedszkole w Kamienicy Polskiej
II miejsce:
"Tygryski" - Oddział zamiejscowy Zawisna
"Żabki" -Oddział zamiejscowy Osiny
III miejsce:
"Misie" - Przedszkole w Kamienicy Polskiej
"Niedźwiadki"- Oddział zamiejscowy Rudnik Wielki
Wyróżnienia:
"Wiewióreczki"- Przedszkole w Kamienicy Polskiej,
"Zajączki"- Oddział zamiejscowy Rudnik Wielki
"Puchatki"- Oddział zamiejscowy Zawisna
"Motylki"- Oddział zamiejscowy Osiny

 

07.12.2020r. - akcja "Mikołajki z książką"
7 grudnia 2020 roku GBP w Kamienicy Polskiej zorganizowała akcję Wypożycz książkę z upominkiem od świętego Mikołaja, czyli "Mikołajki z książką". Święty Mikołaj przygotował dla każdego dziecka które odwiedzi bibliotekę niespodziankę. 16 uczestnikom akcji podarowano książkę i słodki upominek.

 
 
 

30.11.2020r. - konkurs plastyczny  "Mikołaj oczami dziecka"
 
W dniu 30.11.2020 roku GBP w Kamienicy Polskiej zorganizowała konkurs plastyczny "Mikołaj oczami dziecka". Do udziału w konkursie przystąpiło 48 uczestników z Przedszkola Głównego i oddziałów zamiejscowych Gminy Kamienica Polska.
Ocenie zostały poddane: samodzielność wykonania, kreatywność, pomysł i oryginalność oraz estetyka pracy.
Jury zdecydowało o następujących wynikach:
I miejsce:
Julia Pakuła - Przedszkole w Kamienicy Polskiej
Natalia Bubel - Przedszkole w Rudniku Wielkim
II miejsce:
Iga Chwist - Przedszkole w Osinach
Aleksander Marut - Przedszkole w Kamienicy Polskiej
III miejsce:
Emilia Kita - Przedszkole w Zawisnej
Agata Minkina - Przedszkole w Zawisnej
Lena Prudzic - Przedszkole w Osinach
Wyróżnienia :
Hanna Kożuchowska - Przedszkole w Kamienicy Polskiej
Franciszek Szymanek- Przedszkole w Osinach
Adam Kupczyk- Przedszkole w Kamienicy Polskiej
Alex Osadca - Przedszkole w Kamienicy Polskiej
Emilia Stefani- Przedszkole w Osinach
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe a dla pozostałych uczestników przygotowano słodkie upominki.
 

09.03.2020r. - spotkanie z książką ph. "Słoneczna jesień naszego życia"
 

W dniu 9 marca 2020r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej dla miłośników literatury odbyło się cykliczne spotkanie z książką ph. "Słoneczna jesień naszego życia". Mottem przewodnim tego dnia były słowa Napoleona Bonaparte - "Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta". Na zaproszenie Biblioteki przybył na spotkanie dr Andrzej Kuśnierczyk z gościnnym udziałem Kazika Leszczyńskiego śpiewającego inżyniera ogrodnika z Poniku- podpora Tria Balladowego. W ramach spotkania odbyła się promocja tomiku wierszy "Świat Flammariona" oraz mini recital muzyczny wyjątkowych gości. Wspólnie spędzony czas okazał się wyjątkowy i pełen emocji. Nie obyło się  bez rozmów o historii Kamienicy Polskiej, poezji, w której uwydatnione są więzi z Naszą małą ojczyzną. Na zakończenie spotkania panie bibliotekarki podziękowały panu Andrzejowi, wręczając symboliczny bukiet kwiatów. Życzyły dalszych sukcesów na polu artystycznym i badawczym ukazanym w kwartalniku "Korzenie".
 

10.02.2020r. -  5. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego. Ja czytam!

10.02.2020 roku odbyło się 5. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego. Ja czytam! w Bibliotece Gminnej gdzie gościły nas: pani dyrektor Halina Klimczyk i pani Małgorzata Goldsztajn. Podczas spotkania obecni byli: Wójt Gminy Kamienica Polska Adam Tajber; pani Magdalena Muchla dyrektor Szkoły Podstawowej; pani Justyna Gruszka – Lipiarz wicedyrektor Szkoły Podstawowej oraz Panie z Koła Emerytów.
Motywem przewodnim tego spotkania była miłość, ponieważ było to walentynkowe spotkanie miłośników książki pod hasłem: „Kochać jest to łatwo powiedzieć, czyli język miłości w literaturze”. Każdy doskonale wie, ze miłość może być czarodziejska, ślepa, próżna, mocna jak śmierć, ale to ciągle ta sama historia, stara jak świat, ale też wiecznie młoda, która odmienia ludzkie losy. Motyw miłości można odnaleźć w literaturze (poezji, prozie, dramacie), ale również w muzyce, malarstwie…
Uczennice z Koła, podczas spotkania, przedstawiły montaż muzyczno – literacki. Czytały bądź recytowały utwory poetyckie, w których dominował motyw miłości. Były to wiersze: Ludmiły Marjańskiej, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Rupi Kaur, Adama Mickiewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Utwory poetyckie rozdzielone były utworami muzycznymi w wykonaniu Marka Grechuty (Będziesz moją panią, Niepewność) oraz fragmentami arii operowych G. Bizeta Carmen czy W. A. Mozarta Wesele Figara.  Odbył się również quiz polegający na zestawieniu par zakochanych ze znanych utworów prozatorskich. Spotkanie uświetnił występ utalentowanej muzycznie Poli Sygiet, która na skrzypcach świetnie zagrała fragment sonaty Veraciniego!
Spotkanie to przebiegło w miej atmosferze.
 

13.01.2020r. - spotkanie z książką pod tytułem ,,Słoneczna jesień naszego życia "
 
 

W dniu 13 stycznia 2020r w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej dla miłośników literatury odbyło się cykliczne spotkanie z książką pod tytułem ,,Słoneczna jesień naszego życia ". Mottem przewodnim tego dnia były słowa Lucyny Krzemienieckiej ,, Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat ". Na zaproszenie Biblioteki przybyła na spotkanie p. Justyna Szyja. Wyjątkowa obecność w tym dniu, wyjątkowego gościa: pasjonatki teatru, występującej swego czasu w Grupie teatralnej ,,Grupa pod wiszącym kotem", uczestniczącej w wielu konkursach i festiwalach, robiąca kroki na scenie w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, zaprezentowała zgromadzonym swój kunszt artystyczny. Mury biblioteki przepełniły się poezją, prozą i śpiewem. Wybrane utwory przedstawiano z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Wczuciem się w daną rolę, przepełnione gestami, mimiką sprawiły, iż zgromadzeni poczuli się jak w teatrze. Recytacje wzruszały, bawiły, wywoływały zadumę, skłaniały do refleksji. Wspólnie spędzony czas okazał się wyjątkowy i pełen emocji. Na zakończenie spotkania panie bibliotekarki w osobach p. Haliny Klimczyk i Małgorzaty Goldsztajn podziękowały pani Justynie Szyja. Wręczyły symboliczny prezent i dyplom za przybycie i poświecenie czasu dla pasjonatów książki. Życzyły dalszych sukcesów na polu artystycznym i rozwoju swojego talentu, a zgromadzeni podziękowali aplauzem oklasków.
 

 
 

"Słoneczna jesień naszego życia"  - spotkania z emerytami
 
Biblioteka zorganizowała  trzy  jesienno-zimowe spotkania dla emerytów. Tematy naszych spotkań:
Październik - "W  słońcu i w deszczu" podróże po kraju i za granicą - letnie wspomnienia  o podróżach.
Listopad - "Kościoły i pałace na Jurze w obiektywie p. Barbary Litarskiej - Janiak. Prezentacja zdjęć z komentarzem.
Grudzień: Boże Narodzenie w dwudziestoleciu międzywojennym - zwyczaje i obrzędy świąteczne, czytanie poezji wigilijnej.        
Wspólnie spędzony czas okazał się wyjątkowy i pełen emocji.
 

11.12.2019r.  warsztaty plastyczne pod hasłem " Śnieżka i Krasnale" dla przedszkolaków
 
11 grudnia 2019 roku  odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem " Śnieżka i Krasnale" dla przedszkolaków w Kamienicy Polskiej. Zajęcia poprowadziła pani Mirosława Truchta-Nowicka artysta, plastyk, absolwentka AJD w Częstochowie. Po studiach zajmowała się malarstwem, projektowaniem i ilustracją. Zetknięcie się z przestrzenią i bogactwem teatru-w Teatrze Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi-zaowocowało zmianami w twórczości plastycznej. Lalka-Rzeźba stała się elementem inspiracji, osiągając status głównego obiektu twórczych zainteresowań Pani Mirosławy. Dzieci wspólnie z panią wykonały z papieru postacie bajkowe, poznając przy tym, jak można wyrażać swoje emocje na przykładzie teatru lalkowego. Warsztaty plastyczne są doskonałą alternatywą, rozwijają kreatywność i twórcze spojrzenie na otaczający świat, także dzięki użyciu niekonwencjonalnych materiałów. Zajęcia w przyjazny sposób łączyły rozwój dziecka z doskonałą zabawą.
 

22.10.2019r. - spotkanie z p. Elżbietą Stępień
W dniu 22.10. 2019 r. odbyło się spotkanie z p. Elżbietą Stępień. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV - VI - tematem była nowo wydana książka pt. "Wszystko się może zdarzyć" oraz "Wielcy Polacy, którzy  ratowali świat". Pani Stępień spotkała się także z młodzieżą LO i kl. VII i VIII- temat spotkania to: "Stop uzależnieniom i przemocy".
Przygoda z pisaniem p. Elżbiety zaczęła się w 2000 roku, gdy zdobyła wyróżnienie za opowiadanie,  potem były kolejne nagrody, m. in. ta główna w konkursie "O pióro Reymonta". Jej wiersze możemy przeczytać w tomikach Okno z widokiem na duszę i Mówię do mgły oraz wielu antologiach. Ta kobieta (2018) jest debiutem powieściowym, to książka o miłości. Tej pierwszej, tej dojrzałej, ale bolesnej i trudnej, która zmienia nasze spojrzenie na życie, ale też o takiej, która uskrzydla, pomaga odnaleźć siebie, swoją godność. Książka porusza też ważną społecznie tematykę domowej przemocy.
Elżbieta Stępień współtworzyła charytatywny zbiór Gwiezdne marzenia. Spotkania przebiegły w miłej, ciepłej atmosferze bo taka jest właśnie p. E. Stępień ciepła , przemiła a jednocześnie silna kobieta.
Po spotkaniu można była zakupić książki z autografem, które można też wypożyczyć w Bibliotece.
 
 

12.10.2019r. - zajęcia szachowe ph. "Jagiełło królem Polski"
 
W dniu  12.10.19r. odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej zajęcia szachowe ph. "Jagiełło królem Polski", prowadzone przez p. Michała Zycha. W zajęciach brało udział 7 osób. Zajęcia szachowe uczą logicznego myślenia, a także cierpliwości, można miło spędzić czas z grupą rówieśników o podobnych zainteresowaniach.

 

18.06.2019r. - Pasowanie przedszkolaków grupy "0" w Rudniku Wielkim
 
 W dniu 18.06.2019r. odbyło się pasowanie przedszkolaków z grupy "0" w Rudniku Wielkim. Dzieci złożyły przysięgę - "pasowanie  na czytelnika biblioteki". Dowiedziały się, jak szanować książkę, aby mogła długo służyć czytelnikowi. Wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książki, a na koniec spotkania pani bibliotekarka przeczytała przedszkolakom ich ulubione bajki.
 
 

 
18.06.2019r. - pasowanie przedszkolaków grupy "0" z Zawisnej

 
18 czerwca2019r. odbyło się pasowanie przedszkolaków grupy "0" w Zawisnej na czytelników Biblioteki. Po przysiędze  Przedszkolaki otrzymały od pani bibliotekarki skromne upominki. Na koniec wizyty było głośne czytanie bajek.
 

14.05.2019r. - spotkanie z podróżnikiem Piotrem  Kowalczykiem
 
Dnia 14 maja 2019r. na zaproszenie GBP w Kamienicy Polskiej przyjechał p. Piotr Kowalczyk- podróżnik, pilot wycieczek, fotograf, autor reportaży. Z p. Piotrem Kowalczykiem odbyły się dwa spotkania w SP w Kamienicy Polskiej. Pierwsze było dla klas IV-V, a tematem była Afryka -"Śladami Stasia i Nel". Pan Kowalczyk zaprezentował relację z podróży inspirowaną powieścią H. Sienkiewicza pt. W pustyni i w puszczy. Była to prezentacja o współczesności miejsc na trasie wędrówki bohaterów powieści. Drugie spotkanie było dla klas VI - VIII, a temat to  "Świat obok nas". Jak dobrze znamy świat, który nas otacza! Lekcja o tolerancji, stereotypach, różnorodności świata i rzetelnej  informacji. Pan Piotr z wykształcenia jest geografem i geologiem, mieszka w Szczecinie ale większość czasu spędza poza granicami naszego kraju. Uwielbia Indie, przejechał też sporą część Afryki.
 
 
 

13.05.2019r. - pasowanie na czytelnika
 
 

W dniu 13. 05. 2019r. odbyło się w GBP w Kamienicy Polskiej pasowanie na czytelnika dzieci z grupy "0" z Przedszkola w Kamienicy Polskiej. Dzieci złożyły przysięgę - "pasowanie na czytelnika biblioteki". Dowiedziały się, jak należy postępować z książką, aby mogła ona długo służyć  czytelnikowi. Wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek oraz słodki poczęstunek.
 
 

 
21.05.2019r. - spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego

 
21 maja odbyło się spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego. Ja czytam! z emerytami  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej. Pani dyrektor biblioteki Halina Klimczyk i pani Małgorzata Goldsztajn zorganizowały spotkanie pod hasłem „Słoneczna jesień naszego życia”. Wybór nie był przypadkiem, bo maj z książką to intrygujące i zachęcające określenie. Podczas spotkania wspominana była poetka, pisarka, tłumaczka Ludmiła Marjańska. Krótko została przedstawiona sylwetka tej znakomitej autorki wielu utworów literackich wywodzącej się z ziemi częstochowskiej.
Ludmiła Marjańskaur. 26 grudnia 1923 w Częstochowie – zm. 17 października 2005 w Warszawie. W latach 1936-1942 uczęszczała do Państwowego Gimnazjum im.J. Słowackiego w Częstochowie. Studiowała na Wydziale Dyplomatyczno - Konsularnym konspiracyjnej Akademii Nauk Politycznych w Częstochowie i w Warszawie. Pracowała zarobkowo i brała udział w działalności AK w Częstochowie. W 1953 roku zadebiutowała na łamach „Twórczości” (nr 8) wierszem Ethel. W latach 1956-1961 studiowała na Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zakończyła je uzyskaniem magisterium. W latach 1957-1979 współpracowała z Polskim Radiem. Była redaktorką audycji poetyckich w dziale literackim, kierownikiem satyry i poezji Programu III PR. Od 1959 roku była członkiem Związku Literatów Polskich. Swoje utwory publikowała na łamach Tygodnika „Współczesność”, miesięcznika „Literatura”. W 1972 roku wyróżniona została odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. W 1974 roku wyróżniona Odznaką Honorową Komitetu do Spraw Radia i Telewizji. W 1982 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1995 roku została wyróżniona Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy. W 1997 roku uzyskała Nagrodę Literacką im. W. S. Reymonta za całokształt twórczości poetyckiej, ufundowanej przez Związek Rzemiosła Polskiego. Ludmiła Marjańska to poetka, która wywodzi się z ziemi częstochowskiej. Jej wiersze uczą miłości do człowieka i świata, przekazują prawdy oczywiste w sposób prosty, ale jednocześnie zmuszający odbiorcę do intelektualnego wysiłku.
Poetka wydała wiele tomików wierszy: „Chmurne okna”, „Gorąca gwiazda”, „ W koronie drzewa”, „Prześwit”, „Przez całe życie miłość”, „Żywica”, „Córka Bednarza”, „Otwieram sen”. Pisała również wiersze i opowiadania dla dzieci. Poetka tłumaczyła  poezję angielską i amerykańską m.in. T. Roethke, M. Moore, R. Wilbur, W. B. Yeatsa, E. Dickinson..
Kolejnym elementem spotkania było odczytanie przez uczennice z Klubu wybranych utworów poetyckich tejże Poetki. Również niektóre uczestniczące w spotkaniu Panie przeczytały kilka wybranych przez siebie utworów. Wszystko to sprawiło, że spotkanie nabrało poetyckiego wymiaru połączonego z głębią dyskusji o Poetce, ale również z różnymi aspektami kultury. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
 

15.04.2019r. - spotkanie miłośników literatury
W dniu 15 kwietnia 2019r w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej  dla miłośników literatury odbyło się cykliczne spotkanie z książką pod tytułem  ,,Słoneczna jesień naszego życia ". Mottem przewodnim tego dnia był słowa Tadeusza Chudy   ,, Od jeziora do księżyca, Od wieczora do świtu - Wielka Noc". W pierwszej części spotkania na zaproszenie Biblioteki  swoją pasje przedstawiła Pani   Barbara Litarska -Janiak . Ukazała wszystkim obecnym swoje  Wędrówki po Jurze w fotografii, miejca znane i mało uczęszczane uchwycone podczas turystyki pieszej i rowerowej w obiektywie aparatu. W drugiej części uczestnicy  zapoznanli  się z literaturą o tematyce świątecznej. Pięknych polskich zwyczajach wielkanocnych, zarówno tych dawnych, jak i tych, które przetrwały do dziś, przesądach największego święta chrześcijańskiego. Dzięki przybliżeniu tematyki świąt zebrani wspominali kultywowane, a czasem zapomniane tradycje obrzędów wielkanocnych na terenie Kamienicy Polskiej. Po tej uczcie duchowej nastąpił czas na coś dla ciała, czyli mały kawowy poczęstunek. Na zakończenie, wszyscy obecni złożyli sobie wzajemnie moc serdecznych życzeń świątecznych.
 

13.03.2019r. -  Dyskusyjny Klub Edukacyjny
 
Dyskusyjny Klub Edukacyjny. Ja czytam! w dniu 13.03.2019 roku spotkał się po raz 6. Tym razem spotkanie przebiegło w przytulnej atmosferze panującej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej.
Opowiadanie, które analizowaliśmy tematycznie związane było z podróżami. Był to utwór Ludmiły Marjańskiej, pt. „Daj łapkę, dam ci mapkę!”. Ludmiła Marjańska to autorka opowiadań, których analizą zajmujemy się w tym roku szkolnym. Pisarka była również podróżniczką. Zwiedziła wiele zakątków świata m.in. Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Irlandię… Podróże to ważny element życia każdego człowieka. Podczas tego spotkania rozważaliśmy znaczenie podróży w różnych aspektach: Dlaczego warto podróżować?. Co podróże wnoszą w nasze życie? Jak ludzie powinni zachowywać się podczas podróży wobec innych uczestników? Ponieważ odnieśliśmy się też do naszych marzeń związanych z podróżami, więc uczennice świetnie się przygotowały.
 

11 marca 2019r. -
cykliczne spotkanie z książką ph."Słoneczna jesień naszego życia"
 
W dniu 11 marca 2019r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej odbyło się cykliczne spotkanie z książką ph."Słoneczna jesień naszego życia" . Mottem przewodnim tego dnia były słowa Marii Czubaszek "Wszystkie kobiety są piękne, tylko nie po wszystkich to widać".
Spotkanie stało się okazją do czytania przez uczestników wybranych wierszy i poezji o kobietach i mężczyznach z okazji przypadającego w tym okresie  Dnia Kobiet /8 marca/ oraz Dnia Mężczyzny /10 marca/. Kobieta niezmiennie od wieków pozostaje bohaterką wielu dzieł literackich pisanych przez mężczyzn. Fascynacja  "płcią piękną", wydaje się zrozumiała i uzasadniona.
Odkrywanie tajemnicy kobiety prowadzi bowiem nieuchronnie do wyrażania wdzięczności Stwórcy za wspaniałość Jego dzieła.
Nie dziwi więc powiedzenie, że "kobiety są boskie", bo są obrazem samego Boga. Spotkanie odbyło się w miłej i ciepłej atmosferze przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku.
 
 

26 luty 2019r. - warsztaty komiksu
 

W dniu 26. 02. 2019 roku w Bibliotece odbyły się warsztaty komiksu zorganizowane dla przedszkolaków z grupy 4-5 latków.   W pierwszym etapie warsztatów dzieci zapoznały się z wyglądem typowego komiksu, czym różni się on od bajeczek i powieści dla dzieci. Uczestnicy mogli zobaczyć różne komiksy i dowiedzieć się jakie komiksy czytali ich rodzice.                                    
W drugim etapie dzieci miały za zadanie wymyślić i narysować swoją postać komiksowa. Dziewczynki stworzyły swoją postać,  a chłopcy swoją. Na koniec w oparciu o stworzone postacie dzieci wymyśliły bardzo ciekawą historyjkę komiksową.
Gratulujemy pomysłów i zachęcamy do wspólnego czytania komiksów z rodzicami.
 

11 luty 2019r. - spotkanie walentynkowe
 
 
W dniu 11.02.2019r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej dla miłośników literatury odbyło się cykliczne spotkanie z książką ph.""Słoneczna jesień naszego życia". Tematem przewodnim tego dnia były Walentynki - święto zakochanych.
Mottem przewodnim były słowa Papieża Jana Pawła II -"Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić, to tylko - miłować".
Obecni uczestnicy na spotkaniu mieli możliwość zaprezentowania i przeczytania wybranych przez siebie strof poezji związanej z miłością. "Walentynki" to nie tylko tradycja związana z komercją. Sama idea jest piękna i ma również swoje zapomniane źródło
w polskiej tradycji, kiedy to cieszono się świętem  "Kupały" podczas Świętojańskiej Nocy. Najważniejsze, że dzień ten niesie dużo
radości, sympatii i przyjaźni. Zgromadzeni w tym dniu mieli możliwość wysłuchania poezji, która potrafi rozpalać serca, budzić ciepłe wspomnienia przenosząc w świat pełen miłości, tej nostalgicznej i tej radosnej. Samo spotkanie było bardzo nastrojowe, gdyż wiersze pełne romantyzmu i pisane zrozumiałym językiem, budziły zachwyt i wspomnienia słuchaczy. Spotkanie to dało spędzenie czasu w przyjaznej atmosferze, stworzenie niepowtarzalnego klimatu tego wieczoru, który stał się liryczną podróżą po poetyckich strofach życia. Na koniec spotkania każda z pań otrzymała  małe czekoladowe serduszko - symbol miłości.
 
 

22 listopada 2018r. - konkurs ładnego czytania ph. "BRZECHWA - DZIECIOM"
 
 
W dniu 22. 11. 2018r. odbył się w GPB w Kamienicy Polskiej konkurs ładnego czytania ph."Brzechwa dzieciom". Przeznaczony był dla uczniów klasy II SP. W konkursie wzięło udział 13 uczniów. Każdy uczestnik przeczytał przygotowany przez siebie fragment z książki J. Brzechwy oraz inny fragment wylosowany przez siebie czytany bez przygotowania. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań, pobudzenie wyobraźni uczniów i umiejętność " płynnego" czytania.
       I   msc  -  Bartosz Sadowski
       II  msc  -  Filip Balcerek
       II  msc  -  Julia Ujma
       III msc  -  Karol Kupczyk
       III msc  -  Grzegorz Adamus
Wyróżnienie  -  Amelia Kita
Zwycięscy otrzymali nagrody książkowe.
 
 

13 listopada 2018r. - cykliczne spotkanie z książką  ph.: "100-lecie niepodległości"
 
 
W dniu 13 listopada 2018r. w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się cykliczne spotkanie z książką  ph.: "100-lecie niepodległości". Mottem przewodnim stały się słowa - "Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej". /Kardynał Stefan Wyszyński?
Polska poezja pełna jest tekstów patriotycznych. Znajdziemy tu zarówno peany na cześć wielkiej Polski, jak i pełne tęsknoty utwory poetów tworzących na emigracji, aż po wzruszające teksty wojenne. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania tych wyjątkowych utworów oraz zaśpiewania wspólnie pieśni związanych z rocznicą 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Śpiewane pieśni legionowe, żołnierskie i patriotyczne przypominały dawne czasy, przywoływały bohaterskie czyny naszych dziadków i pradziadków,
budziły wspomnienia. Spotkanie dało obecnym  w tym dniu poczucie więzi i jedności, poczucie przynależności do ojczyzny, za którą kiedyś tak wielu oddało swe  życie. Niech poezja i pieśń o naszej ojczyźnie zbliżają nas do siebie i w dalszym ciągu dostarczają nam chwil wzruszeń. Niech będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej, a dla najmłodszych Polaków, niech będą szansą na zakorzenienie się we własnej kulturze i historii.
 

5 listopada 2018r. - Anna Falana -Jafra  - spotkanie autorskie
 
 
W dniu 5 listopada 2018r. przybyła na zaproszenie  Biblioteki debiutująca pisarka p. Anna Falana-Jafra. Autorka książki spotkała się z młodzieżą z gimnazjum i liceum w Kamienicy Polskiej. Spotkanie połączone było z promocją książki pt."Za 10 dni koniec świata". Anna Falana-Jafra pochodzi z Częstochowy. Z wykształcenia jest prawnikiem, a z porywu serca literatką. Kocha słowo pisane i filozofię. Jej debiut to połączenie tych dwóch zainteresowań.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Autorka opowiadała o swojej książce, a także o życiu i filozofii. Po spotkaniu można było zakupić książkę p. Anny Falany-Jafra i otrzymać autograf.
Książki zostały zakupione przez Bibliotekę i czekają na czytelnika . Zapraszamy!!!
 

30 października  2018r. - spotkanie  z Arturem  Nowickim - ilustratorem książek
 
 
Dnia 30. 10. 2018r. uczniowie klasy II SP  i  starszaki z Przedszkola w Kamienicy Polskiej brali udział w spotkaniu z ilustratorem książek zorganizowanym w Gminnej Bibliotece Publicznej  w Kamienicy Polskiej.                                                                   
Gościem spotkania był Artur Nowicki - ilustrator książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie było podzielone na dwie części.      
W pierwszej części p. Artur Nowicki opowiadał na czym polega praca ilustratora. Wyjaśnił jak powstają ilustracje oraz jak przygotowuje się do zadania. Najpierw zapoznaje się z treścią książki, a następnie tworzy ilustracje do książki według opisu autora lub dzieci wyobraźni. Druga część spotkania to były warsztaty. Następnie uczestnicy otrzymali kartki na których było tylko część rysunku. Zadaniem uczestników było dokończenie rysunku. Spotkanie dostarczyło wielu emocji. Było okazją bezpośredniego kontaktu z twórcą - ilustratorem. Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek z ilustracjami pana Artura Nowickiego wraz z autografem.
 

18 października 2018r. - międzygminny konkurs poezji patriotycznej  "W kraju orła białego"
 
 
Rok 2018 to rok wyjątkowy, który przypomina nam moment odzyskania niepodległości. W związku z obchodami 100-lecia tej rocznicy Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza oraz Gminna Biblioteka Publiczna  w Kamienicy Polskiej zorganizowały 18. 10. 2018r. międzygminny konkurs poezji patriotycznej " W kraju orła białego".
Zgodnie z regulaminem uczniowie recytowali wybrany wiersz o tematyce patriotycznej, dowolnego autora. W konkursie udział wzięło 36 uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Kategoria I - klasy IV-V, kategoria II - klasy VI -VII, kategoria III - klasy VIII - II gimnazjum. Recytującym przysłuchiwała się komisja w składzie: Małgorzata Sowa, Dorota Grzyb, Katarzyna Olszewska i Małgorzata Goldsztajn. Komisja nagrodziła 20 uczniów.
 
 

9 października 2018r. - spotkanie z emerytami   ph. "Słoneczna jesień naszego  życia"
 

 

W dniu 9 października 2018r. w GBP dla Seniorów zainteresowanych czytelnictwem odbyło się cykliczne,
powakacyjne spotkanie z książką ph. :"Podróże dalekie i bliskie".                                                                                                          
Mottem przewodnim tego dnia były słowa pisarza m. Twaina "Podróżuj, śnij, odkrywaj".
Uczestnicy mieli możliwość podzielenia się wrażeniami z przeczytanych książek krajoznawczych, podróżniczych. W bliskim gronie wspominali letnie wyjazdy wakacyjne, polecając miejsca mało znane, a ciekawe. Spotkanie to dało wszystkim obecnym możliwość rozwijania pasji czytelniczej, spędzenia czasu w przyjaznej atmosferze oraz wspomnień, które na zawsze pozostaną w pamięci. 

 
24 maja 2018r. - konkurs czytelniczy  "Zasmakuj w Sienkiewiczu"
 
 
W dniu 24. 05. 2018r. Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs dla klas V-tych ph."Zasmakuj w Sienkiewiczu".
Konkurs dotyczył życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Wygrała klasa V "a" w składzie:
      Karolina Kukuła
      Aleksandra Pańczyk
      Krzysztof Członkowski
 
Mamy nadzieję, że uczniowie zasmakują w Sienkiewiczu dosłownie, gdyż z jego powieści można zaczerpnąć przepisy staropolskiej kuchni, dowiedzieć się co niegdyś było przysmakiem zarezerwowanym dla szlacheckich stołów.
 

11 maja 2018r. - spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem
 
 
11 maja 2018r. naszym gościem był Waldemar Cichoń, autor książek dla dzieci. Na spotkanie z właścicielem przecudnego łobuza o smacznym imieniu Cukierek, który jest bohaterem książek pana Cichonia, zaprosiliśmy uczniów szkoły podstawowej oraz przedszkolaków w Kamienicy Polskiej. Dzieci z dużym zainteresowaniem i uśmiechem na ustach słuchały zabawnych opowieści o przygodach kota Cukierka i jego rodziny. Mały pręgowany kotek  i jego niezwykłe, niekoniecznie kocie talenty podbiły młodych czytelników.
Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu, słowo lektura nie będzie kojarzyło się z obowiązkiem czytania i że do  "Cukierku, ty łobuzie", która znajduje się na liście lektur szkolnych klas  I-III, dzieciaki sięgną z przyjemnością. Po spotkaniu można było zakupić książki z tej serii i otrzymać osobiście  autograf od autora i specjalny stempelek.
 

8 maja 2018r. - pasowanie na czytelnika
 
 
W dniu 08. 05. 2018r. odbyło się pasowanie na czytelnika.
Dzieci z grupy " 0" z Przedszkola  w Kamienicy Polskiej złożyły przysięgę i zostały czytelnikami naszej biblioteki. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem przeznaczonym dla młodszego czytelnika. Panie bibliotekarki przekazały jak należy szanować książkę i prosiły o zwrot książki po jej przeczytaniu. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymali zakładki do książek
 
 

26 luty 2018r. - Dzień Pluszowego Misia
 

W dniu 26.11. 2018r. Bibliotekę odwiedziły Przedszkolaki z Kamienicy Polskiej. Przedszkolaki uczestniczyły  w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do Biblioteki ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Czytaliśmy dzieciom bajki o misiach małych i dużych, białych i brązowych i wspólnie przytulaliśmy się do misiów, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
Biblioteka została uhonorowana przez grupę "Misie" z Przedszkola w Kamienicy Polskiej dyplomem "Przyjaciele Pluszowego Misia".
 
 

 

 

7 grudnia 2017r. - konkurs ładnego czytania pt.:" Nasze ulubione poetki"

 

Dnia 07.12.2017r. odbył się w GBP konkurs ładnego czytania poświęcony Wandzie Chotomskiej  i Marii Kownackiej. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III SP i wzięło w nim udział 15 uczniów. Nagrodzeni zostali:
              I   miejsce  Maksymilian Michalik
              II  miejsce  Jakub Minkina, Nicola Lisek
              III miejsce Jakub Jóźwik, Nadia Konieczkowicz
Wyróżnienie otrzymali: Iga Gęsiarz, Małgorzata  Maliszewska, Mateusz  Kuśnierczyk
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
 
 

22 listopada 2017r. - lekcja biblioteczna
 

W dniu 22.11.2017r. odbyła się lekcja biblioteczna dla klasy I i II  LO w Kamienicy Polskiej.                                               
Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem Biblioteki oraz jak jest zbudowany i jak się posługiwać katalogiem.
Celem spotkania było także zapoznanie uczniów z poezją Haliny Poświatowskiej, wybrane wiersze zostały przeczytane w miłej atmosferze przy kawie i herbatce.
                                                                                                  

1 czerwca 2017r. - spotkanie autorskie z pisarką - Ewą Nowak
 
1 czerwca 2017 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Nowak, zorganizowane przez GBP w Kamienicy Polskiej.                                                                    
Ewa Nowak- pisarka i publicystka, autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży.
Najbardziej znane to: "Wszystko tylko nie mięta," "Diupa," "Krzywe 10." Autorka błyskotliwie nawiązała dialog z uczestnikami spotkania, zna ich problemy, emocje, język. Opowiadała o swoich książkach, w których można odnaleźć nie tylko ciekawe, porywające historie, ale również wskazówki, jak radzić sobie w codziennym życiu. Na zakończenie spotkania pisarka podpisywała książki zakupione przez uczestników spotkania.
 

25 maja 2017r. - konkurs czytelniczy - pt.:"Ile wiem o Sienkiewiczu"   
 
25 maja 2017 r. Biblioteka zorganizowała, jak co roku, konkurs  dla klas V-tych w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat życia i twórczości H. Sienkiewicza, a szczególnie znajomością lektury  "W pustyni i w puszczy". Oprócz wiadomości teoretycznych były też zadania sprawnościowe, które są największym wyzwaniem w tym konkursie.
 Wygrała klasa V A w składzie:
 Emilia Górniak                                                                                                                                                  
 Daria Jabłońska
Jakub Prudzic
Drużyna otrzymała nagrody książkowe i dyplomy.                               
                                                                                                        

11 maja 2017r. - pasowanie na czytelnika