Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 23:48
Przeczytaj!

Gminna Biblioteka Publiczna w Kamienicy Polskiej

My, Bibliotekarze czujemy się potrzebni w środowisku, w którym działamy, a największymi tego dowodami są zdane matury, dyplomy wyższych uczelni naszej młodzieży, miłe spędzanie czasu wolnego z książką, naszych czytelników.
Niech nam zawsze przyświeca motto Gustawa Morcinka:
 

„ W życiu miałem wielu przyjaciół i wielu nieprzyjaciół,

lecz przyjacielem bez zdrady była mi zawsze książka.”

Godziny otwarcia placówki:
 
Poniedziałek: 11.00 - 18.00
Wtorek: 11.00 -  18.00
Środa: 11.00 -  18.00
Czwartek: 8.00 -  15.00
Piątek: 9.00 -  16.00
Sobota: nieczynne
 
ZAPRASZAMY!

 
 
Krótko o historii:
 
Z najstarszych zapisków wynika, że pierwsza Biblioteka Szerzenia Wiedzy w Kamienicy Polskiej powstała w 1903r. Pierwotnie figurowała jako oddział częstochowski, a od 1926 roku jako oddzielne stowarzyszenie z własnym statutem. Pierwsze książki pochodziły z darów od społeczeństwa (około 1600 wol.) i przetrwały do drugiej wojny światowej.
 
Po wojnie w 1946r., Antoni Dobosz, Zdzisław Łebek, Zygmunt Kidawa powołali ponownie bibliotekę do życia. Jako bibliotekarka pracowała pani Michalina Kuśnierczyk. Lokal ofiarowało Towarzystwo Włókiennicze oddział Częstochowa. Pod tym kierownictwem biblioteka przetrwała do lutego 1949r. Pod koniec tego roku zostały przekazane książki z Biblioteki Szerzenia Wiedzy w Kamienicy Polskiej do nowo utworzonej Gromadzkiej Biblioteki, później przemianowanej na Gminną Bibliotekę Publiczną w Kamienicy Polskiej kierowaną przez p. Marię Pilc i Eugenię Kuśnierczyk. Biblioteka kilkakrotnie zmieniała swój lokal. W 1967r. została przeniesiona do budynku, w którym obecnie znajduje się Bank Spółdzielczy i mieściła się tam przez 15 lat. W 1982r. biblioteka otrzymała nowy, większy lokal w SP nr 1 w Kamienicy Polskiej, a od 1992r. znajduje się w obecnym budynku.
 
Historia biblioteki to również ludzie, ich wiedza, umiejętności i osobiste zaangażowanie, wspólny dorobek bibliotekarzy i osób, które w minionym półwieczu swój los związały z tą instytucją. Należą do nich: Maria Pilc, Eugenia Kuśnierczyk, Danuta Sulska, Marian Piotr Rawinis i obecni pracownicy: Małgorzata Goldsztajn i Halina Klimczyk. W bibliotece są organizowane wystawy, konkursy i spotkania autorskie z pisarzami. Gościli tu m.in.: Bronisław Dostatni /1996r./, Edward Szopa /1997r./, Włodzimierz Paźniewski /1997r./, Jan Paweł Krasnodębski /2004r./, Wanda Chotomska /2005r./, Andrzej Kalinin /1998, 2005r./, Ireneusz Cuglewski /2005r. / i Andrzej Kuśnierczyk /2005r., pochodzący z Kamienicy Polskiej/, Mirosław Zwoliński /2006r./, Kalina Jerzykowska /2007r./, Ewa Stadtmuller /2007r./, Janina Papuzińska /2008r./, Marcin Pałasz /2009r./, Barbara Rosiek /2010r./, Arkadiusz Niemirski /2011r./, Wiesław Drabik /2012r./, Elżbieta Bednarczyk /2013r./, Mirosława Truchta-Nowicka /2013r., warsztaty plastyczne/, Agnieszka Tyszka /2014r./, Marcin Brykczyński 2015r./.Kazimierz Szymeczko /2016r./, Ewa Nowak /2017/, Waldemar Cichoń /maj 2018/, ilustrator książek Artur Nowicki /październik 2018/, Anna Falana-Jafra /listopad 2018/,Piotr Kowalczyk/maj 2019/, Elżbieta Stępień /październik 2019/, warsztaty plastyczne Mirosława Truchta - Nowicka/grudzień 2019/.



 

Na koniec roku 2019 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej znajdował się bogaty zbiór 17472 książek o przeróżnej tematyce oraz 570 zapisanych czytelników.

Zbiory biblioteczne na bieżąco są uzupełniane i powiększone o nowe ciekawe pozycje książkowe.

 
Serdecznie wszystkich zapraszamy.
 
Gminna Biblioteka Publiczna w Kamienicy Polskiej
ul. Konopnickiej 11A
42-260 Kamienica Polska
Tel. 34 327 38 49
 
 
 
Kronika Biblioteki Publicznej:

 

19.06.2021r. - I Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy

19 czerwca 2021 roku GBP w Kamienicy Polskiej wraz z Kołem Emerytów i Rencistów w Kamienicy Polskiej zorganizowała I Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy.

Przewodnikiem po Kamienicy Polskiej i okolicach był p. Marek Morzyk - Gminny oficer rowerowy.

25 miłośników “dwóch kółek “ przemierzyło razem 26 km.

Najmłodsza uczestniczka miała 10 lat, a najstarsza 65+.

Trasa rajdu przebiegała przez następujące miejscowości : start- GBP w Kamienicy Polskiej - Wanaty- Kolonia Borek- Zawodzie- Osiny- Dębowiec- Poraj- meta- siedziba Koła Emerytów i Rencistów w Kamienicy Polskiej.

Na uczestników rajdu w gęstym lesie, czekała miła niespodzianka - Przewodniczący Rady Gminy p. Tomasz Nowowiejski wraz z żoną i synkiem dla każdego rowerzysty przygotowali niespodziankę.

Chwile oddechu rowerzyści “złapali” w “Domu nad Wartą”, dzięki uprzejmości p. Mirosława Nowowiejskiego, który stworzył miejsce opowiadające o historii naszej okolicy.

Na koniec rajdu na wszystkich uczestników czekał poczęstunek.

Piękne leśne tereny, opowieści p. Marka Morzyka o przyrodzie i historii, energia i dobry humor oraz wspaniała wakacyjna pogoda sprawiły, że już nie możemy doczekać się kolejnego rajdu.

 

 08-15.05.2021 r. - Tydzień Bibliotek

 W dniach 8 -15.05 odbywał Tydzień Bibliotek. GBP przygotowała wiele atrakcji i niespodzianek dla swoich czytelników. Codziennie prezentowano jedno z tajemniczych haseł.

„Oczarowani książką” – czytelnicy podwali tytuły książek, które ich oczarowały.

„Niespodzianki” - każdy czytelnik, który w wyznaczonym dniu odwiedził GBP w Kamienicy Polskiej otrzymał książkę "niespodziankę”.

Biblioteka marzeń”- uczniowie klas 3a i 3 b Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej obdarowali nas pracami plastycznymi które pokazywały bibliotekę marzeń oczami dzieci.

„Polecamy do czytania” – prezentowaliśmy nowości czytelnicze.

„ A może laurka dla bibliotekarza?”- jedna z naszych czytelniczek przygotowała piękną laurkę z okazji Dnia Bibliotekarza, które jest 8.05.

W tym roku Noc Muzeów odbywała się 15 maja, czyli w tym samym czasie, co Tydzień Bibliotek.

GBP z tej okazji zorganizowała konkurs ”Galeria żywych obrazów”, którego przedmiotem było artystyczne przedstawienie ulubionego.

 

Uczestnicy wykazali się kreatywnością i poczuciem humoru dlatego Jury zdecydowało, że każda praca zostanie nagrodzona.

Oto lista laureatów:

Ewa Szczerbak - "Dziewczynka z kotem"- Leon Bazille Perrault

Julia Najnigier- " Ofelia"- John Everett Millais

Kaja Ściebiór -"Dziewczynka z kwiatami"- Bolesław Szańkowski

Łukasz Staśko-"Dama z gronostajem"- Leonardo da Vinci

Maja Ściebiór - "Dama z gronostajem"- Leonardo da Vinci

 

Nagrodę publiczności zdobyła Ewa Szczerbak, zdobywając 199 głosów.  

 

15.03.2021 r. - konkurs "Świat robotów"

GBP zorganizowała konkurs dla uczniów klas 4-8 Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej pt.„Świat robotów”, którego przedmiotem było wykonanie przestrzennej figurki robota.

Konkurs swą tematyką nawiązywał do twórczości Stanisława Lema, autora powieści fantastyczno-naukowych m. in. „ Bajki robotów”, patrona 2021roku.

Jury w składzie p. Danuta Filipczak oraz p. Marta Drabik przyznało następujące nagrody :

 

W kategorii klas 6-8 klas I miejsce zajęła Oliwia Kajdas - klasa 6c.

W kategorii klas 4-5 :

I miejsce- Aleksander Polaczek- klasa 4b.

II miejsce - Alex Kazana - klasa 4b.

ex aequo - Zuzanna Giel- - klasa 4b.

III miejsce - Natalia Gorgól - klasa 4b.

ex aequo - Franciszek Stempień- klasa 4b.

 

Wyróżnienia:

Joanna Mościńska - klasa 4b.

Oliwier Daros - klasa 4b.

Filip Motyl - klasa 4b.

Antoni Froch - klasa 4b.

 

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Dodatkowo, została przyznana „Nagroda publiczności" dla tego "robota",  który dostał najwięcej polubień na stronie Biblioteki. Otrzymał ją Aleksander Polaczek z klasy 4b z wynikiem 221 polubień.

 

19.02.2021 r. - konkurs na " Najpiękniejszą palmę wielkanocną”

GBP zorganizowała GBP konkurs na " Najpiękniejszą palmę wielkanocną”.

Jury w składzie p. Wanda Krzyczmonik oraz p. Eliza Klar przyznało nagrody :

I miejsce- Renata Szczerbak

II miejsce - Karina Goldsztajn-Szczęszek

ex aequo - Jolanta Ciejpa

III miejsce - Iwona Gorzelak

ex aequo - Jadwiga Goldsztajn

ex aequo - Grażyna Pszczółkowska

 

Wyróżnienia:

Zbigniew Kożuchowski

Joanna Zgrzeblak

Barbara Tajber

Bogusława Bolkowska

 

Laureaci konkursy otrzymali nagrody książkowe i słodkie upominki.

 

14.02.2021 r. - Walentynki

Walentynki to świetna okazja do zakochania się w czytaniu.

GBP w dniach od 10 do 15 lutego zorganizowała "Randkę w ciemno z książką". Na naszych czytelników czekały walentynkowe losy z pięknymi miłosnymi cytatami. Każde wylosowane serduszko było oznaczone numerem, do którego przyporządkowano książkę.

Akcja cieszyła się wielkim powodzeniem.

 

11.02.2021 r. - Tłusty Czwartek

„Powiedział Bartek,że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

W tym dniu GBP przygotowała dla każdego czytelnika pączka, a także tłuściutkie lektury. W naszej bibliotece czekały na Was opasłe tomy, czyli bardzo, bardzo grube książki. Część czytelników podjęła wyzwania i skonsumowała je ze smakiem. Jeszcze inni wzięli udział w zabawie : w dowolnej książce zamień jedno słowo w tytule słowem "pączek".

 

4.02.2021 r. - 65 rocznica śmierci angielskiego pisarza Alana Aleksandra Milne

W styczniu 2021 roku obchodziliśmy 65 rocznicę śmierci angielskiego pisarza Alana Aleksandra Milne, literackiego ojca Kubusia Puchatka.

A w lutym Kubuś Puchatek zamieszkał w bibliotece. Najmłodsi czytelnicy mieli okazję do wypożyczenia książek z przygodami tego wspaniałego Misia oraz do odwiedzin Chatki Kubusia Puchatka. Dla pierwszych trzech czytelników Kubuś miał przygotowane "małe co nieco”.

 

21-22.01.2021 r. - Dzień Babci i Dziadka

W dniach 21- 22 stycznia obchodziliśmy w GBP w Kamienicy Polskiej Dzień Babci i Dziadka.

Wydarzenie - "Poczytaj mi Babciu Poczytaj mi Dziadku" było doskonałą okazją do wypożyczenia książek dla siebie i wnucząt.

Dla każdej babci i dziadka przygotowano prezent niespodziankę - książki o podróżach kulinarnych.

 

14.01.2021 r. - 

konkurs plastyczny z nagrodami pt. " Kubuś Puchatek i jego przyjaciele"

W dniu 14.01.2021r. GBP w Kamienicy Polskiej zorganizowała konkurs plastyczny z nagrodami pt. " Kubuś Puchatek i jego przyjaciele".

Konkurs adresowany był dla dzieci 5 i 6 letnich z Przedszkola Głównego i oddziałów zamiejscowych Gminy Kamienica Polska.

 

Jury w składzie p. Wanda Krzyczmonik i p. Iwona Gorzelak z wykształcenia i z zamiłowania miłośniczki sztuki zdecydowały o następujących wynikach:

GRAND PRIX – Anna Cieśla - Oddział Przedszkolny Osiny

I miejsce Kajetan Śliwa – Oddział Przedszkolny Zawisna

II miejsce Zuzanna Jabłońska - Oddział Przedszkolny Osiny

III miejsce Lena Prudzic- Oddział Przedszkolny Osiny

ex aequo Julia Pakuła - Przedszkole Główne Kamienica Polska

Wyróżnienia:

Anna Jędryka- Oddział Przedszkolny Rudnik Wielki

Igor Glajzner - Przedszkole Główne Kamienica Polska

Franciszek Szymanek - Oddział Przedszkolny Osiny

Igor Kowalik- Przedszkole Główne Kamienica Polska

Ewa Olszewska- Przedszkole Główne Kamienica Polska

Julia Jóźwik- Przedszkole Główne Kamienica Polska

Blanka Kotas- Przedszkole Główne Kamienica Polska

Natalia Drapała- Przedszkole Główne Kamienica Polska


 
15.12.2020r. - konkurs na "Najpiękniejszą kartkę świąteczną”
 
15.12.2020 r. GBP w Kamienicy Polskiej zorganizowała konkurs na "Najpiękniejszą kartkę świąteczną” wszystkich grup przedszkolnych wraz z wychowawcami. W konkursie wzięło udział 9 grup przedszkolnych Przedszkola Głównego i oddziałów zamiejscowych Gminy Kamienica Polska.
Jury zdecydowało o następujących wynikach:
I miejsce : Grupa "Kotki"
Przedszkole w Kamienicy Polskiej
II miejsce:
"Tygryski" - Oddział zamiejscowy Zawisna
"Żabki" -Oddział zamiejscowy Osiny
III miejsce:
"Misie" - Przedszkole w Kamienicy Polskiej
"Niedźwiadki"- Oddział zamiejscowy Rudnik Wielki
Wyróżnienia:
"Wiewióreczki"- Przedszkole w Kamienicy Polskiej,
"Zajączki"- Oddział zamiejscowy Rudnik Wielki
"Puchatki"- Oddział zamiejscowy Zawisna
"Motylki"- Oddział zamiejscowy Osiny
 

07.12.2020r. - akcja "Mikołajki z książką"
7 grudnia 2020 roku GBP w Kamienicy Polskiej zorganizowała akcję Wypożycz książkę z upominkiem od świętego Mikołaja, czyli "Mikołajki z książką". Święty Mikołaj przygotował dla każdego dziecka które odwiedzi bibliotekę niespodziankę. 16 uczestnikom akcji podarowano książkę i słodki upominek.

 
 
 
30.11.2020r. - konkurs plastyczny  "Mikołaj oczami dziecka"
 
W dniu 30.11.2020 roku GBP w Kamienicy Polskiej zorganizowała konkurs plastyczny "Mikołaj oczami dziecka". Do udziału w konkursie przystąpiło 48 uczestników z Przedszkola Głównego i oddziałów zamiejscowych Gminy Kamienica Polska.
Ocenie zostały poddane: samodzielność wykonania, kreatywność, pomysł i oryginalność oraz estetyka pracy.
Jury zdecydowało o następujących wynikach:
I miejsce:
Julia Pakuła - Przedszkole w Kamienicy Polskiej
Natalia Bubel - Przedszkole w Rudniku Wielkim
II miejsce:
Iga Chwist - Przedszkole w Osinach
Aleksander Marut - Przedszkole w Kamienicy Polskiej
III miejsce:
Emilia Kita - Przedszkole w Zawisnej
Agata Minkina - Przedszkole w Zawisnej
Lena Prudzic - Przedszkole w Osinach
Wyróżnienia :
Hanna Kożuchowska - Przedszkole w Kamienicy Polskiej
Franciszek Szymanek- Przedszkole w Osinach
Adam Kupczyk- Przedszkole w Kamienicy Polskiej
Alex Osadca - Przedszkole w Kamienicy Polskiej
Emilia Stefani- Przedszkole w Osinach
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe a dla pozostałych uczestników przygotowano słodkie upominki.
 
09.03.2020r. - spotkanie z książką ph. "Słoneczna jesień naszego życia"
 

W dniu 9 marca 2020r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej dla miłośników literatury odbyło się cykliczne spotkanie z książką ph. "Słoneczna jesień naszego życia". Mottem przewodnim tego dnia były słowa Napoleona Bonaparte - "Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta". Na zaproszenie Biblioteki przybył na spotkanie dr Andrzej Kuśnierczyk z gościnnym udziałem Kazika Leszczyńskiego śpiewającego inżyniera ogrodnika z Poniku- podpora Tria Balladowego. W ramach spotkania odbyła się promocja tomiku wierszy "Świat Flammariona" oraz mini recital muzyczny wyjątkowych gości. Wspólnie spędzony czas okazał się wyjątkowy i pełen emocji. Nie obyło się  bez rozmów o historii Kamienicy Polskiej, poezji, w której uwydatnione są więzi z Naszą małą ojczyzną. Na zakończenie spotkania panie bibliotekarki podziękowały panu Andrzejowi, wręczając symboliczny bukiet kwiatów. Życzyły dalszych sukcesów na polu artystycznym i badawczym ukazanym w kwartalniku "Korzenie".
 
10.02.2020r. -  5. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego. Ja czytam!

10.02.2020 roku odbyło się 5. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego. Ja czytam! w Bibliotece Gminnej gdzie gościły nas: pani dyrektor Halina Klimczyk i pani Małgorzata Goldsztajn. Podczas spotkania obecni byli: Wójt Gminy Kamienica Polska Adam Tajber; pani Magdalena Muchla dyrektor Szkoły Podstawowej; pani Justyna Gruszka – Lipiarz wicedyrektor Szkoły Podstawowej oraz Panie z Koła Emerytów.
Motywem przewodnim tego spotkania była miłość, ponieważ było to walentynkowe spotkanie miłośników książki pod hasłem: „Kochać jest to łatwo powiedzieć, czyli język miłości w literaturze”. Każdy doskonale wie, ze miłość może być czarodziejska, ślepa, próżna, mocna jak śmierć, ale to ciągle ta sama historia, stara jak świat, ale też wiecznie młoda, która odmienia ludzkie losy. Motyw miłości można odnaleźć w literaturze (poezji, prozie, dramacie), ale również w muzyce, malarstwie…
Uczennice z Koła, podczas spotkania, przedstawiły montaż muzyczno – literacki. Czytały bądź recytowały utwory poetyckie, w których dominował motyw miłości. Były to wiersze: Ludmiły Marjańskiej, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Rupi Kaur, Adama Mickiewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Utwory poetyckie rozdzielone były utworami muzycznymi w wykonaniu Marka Grechuty (Będziesz moją panią, Niepewność) oraz fragmentami arii operowych G. Bizeta Carmen czy W. A. Mozarta Wesele Figara.  Odbył się również quiz polegający na zestawieniu par zakochanych ze znanych utworów prozatorskich. Spotkanie uświetnił występ utalentowanej muzycznie Poli Sygiet, która na skrzypcach świetnie zagrała fragment sonaty Veraciniego!
Spotkanie to przebiegło w miej atmosferze.
 
13.01.2020r. - spotkanie z książką pod tytułem ,,Słoneczna jesień naszego życia "
 
 

W dniu 13 stycznia 2020r w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej dla miłośników literatury odbyło się cykliczne spotkanie z książką pod tytułem ,,Słoneczna jesień naszego życia ". Mottem przewodnim tego dnia były słowa Lucyny Krzemienieckiej ,, Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat ". Na zaproszenie Biblioteki przybyła na spotkanie p. Justyna Szyja. Wyjątkowa obecność w tym dniu, wyjątkowego gościa: pasjonatki teatru, występującej swego czasu w Grupie teatralnej ,,Grupa pod wiszącym kotem", uczestniczącej w wielu konkursach i festiwalach, robiąca kroki na scenie w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, zaprezentowała zgromadzonym swój kunszt artystyczny. Mury biblioteki przepełniły się poezją, prozą i śpiewem. Wybrane utwory przedstawiano z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Wczuciem się w daną rolę, przepełnione gestami, mimiką sprawiły, iż zgromadzeni poczuli się jak w teatrze. Recytacje wzruszały, bawiły, wywoływały zadumę, skłaniały do refleksji. Wspólnie spędzony czas okazał się wyjątkowy i pełen emocji. Na zakończenie spotkania panie bibliotekarki w osobach p. Haliny Klimczyk i Małgorzaty Goldsztajn podziękowały pani Justynie Szyja. Wręczyły symboliczny prezent i dyplom za przybycie i poświecenie czasu dla pasjonatów książki. Życzyły dalszych sukcesów na polu artystycznym i rozwoju swojego talentu, a zgromadzeni podziękowali aplauzem oklasków.
 

 
 
"Słoneczna jesień naszego życia"  - spotkania z emerytami
 
Biblioteka zorganizowała  trzy  jesienno-zimowe spotkania dla emerytów. Tematy naszych spotkań:
Październik - "W  słońcu i w deszczu" podróże po kraju i za granicą - letnie wspomnienia  o podróżach.
Listopad - "Kościoły i pałace na Jurze w obiektywie p. Barbary Litarskiej - Janiak. Prezentacja zdjęć z komentarzem.
Grudzień: Boże Narodzenie w dwudziestoleciu międzywojennym - zwyczaje i obrzędy świąteczne, czytanie poezji wigilijnej.        
Wspólnie spędzony czas okazał się wyjątkowy i pełen emocji.
 
11.12.2019r.  warsztaty plastyczne pod hasłem " Śnieżka i Krasnale" dla przedszkolaków
 
11 grudnia 2019 roku  odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem " Śnieżka i Krasnale" dla przedszkolaków w Kamienicy Polskiej. Zajęcia poprowadziła pani Mirosława Truchta-Nowicka artysta, plastyk, absolwentka AJD w Częstochowie. Po studiach zajmowała się malarstwem, projektowaniem i ilustracją. Zetknięcie się z przestrzenią i bogactwem teatru-w Teatrze Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi-zaowocowało zmianami w twórczości plastycznej. Lalka-Rzeźba stała się elementem inspiracji, osiągając status głównego obiektu twórczych zainteresowań Pani Mirosławy. Dzieci wspólnie z panią wykonały z papieru postacie bajkowe, poznając przy tym, jak można wyrażać swoje emocje na przykładzie teatru lalkowego. Warsztaty plastyczne są doskonałą alternatywą, rozwijają kreatywność i twórcze spojrzenie na otaczający świat, także dzięki użyciu niekonwencjonalnych materiałów. Zajęcia w przyjazny sposób łączyły rozwój dziecka z doskonałą zabawą.
 
22.10.2019r. - spotkanie z p. Elżbietą Stępień
W dniu 22.10. 2019 r. odbyło się spotkanie z p. Elżbietą Stępień. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV - VI - tematem była nowo wydana książka pt. "Wszystko się może zdarzyć" oraz "Wielcy Polacy, którzy  ratowali świat". Pani Stępień spotkała się także z młodzieżą LO i kl. VII i VIII- temat spotkania to: "Stop uzależnieniom i przemocy".
Przygoda z pisaniem p. Elżbiety zaczęła się w 2000 roku, gdy zdobyła wyróżnienie za opowiadanie,  potem były kolejne nagrody, m. in. ta główna w konkursie "O pióro Reymonta". Jej wiersze możemy przeczytać w tomikach Okno z widokiem na duszę i Mówię do mgły oraz wielu antologiach. Ta kobieta (2018) jest debiutem powieściowym, to książka o miłości. Tej pierwszej, tej dojrzałej, ale bolesnej i trudnej, która zmienia nasze spojrzenie na życie, ale też o takiej, która uskrzydla, pomaga odnaleźć siebie, swoją godność. Książka porusza też ważną społecznie tematykę domowej przemocy.
Elżbieta Stępień współtworzyła charytatywny zbiór Gwiezdne marzenia. Spotkania przebiegły w miłej, ciepłej atmosferze bo taka jest właśnie p. E. Stępień ciepła , przemiła a jednocześnie silna kobieta.
Po spotkaniu można była zakupić książki z autografem, które można też wypożyczyć w Bibliotece.
 
 
12.10.2019r. - zajęcia szachowe ph. "Jagiełło królem Polski"
 
W dniu  12.10.19r. odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej zajęcia szachowe ph. "Jagiełło królem Polski", prowadzone przez p. Michała Zycha. W zajęciach brało udział 7 osób. Zajęcia szachowe uczą logicznego myślenia, a także cierpliwości, można miło spędzić czas z grupą rówieśników o podobnych zainteresowaniach.

 
18.06.2019r. - Pasowanie przedszkolaków grupy "0" w Rudniku Wielkim
 
 W dniu 18.06.2019r. odbyło się pasowanie przedszkolaków z grupy "0" w Rudniku Wielkim. Dzieci złożyły przysięgę - "pasowanie  na czytelnika biblioteki". Dowiedziały się, jak szanować książkę, aby mogła długo służyć czytelnikowi. Wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książki, a na koniec spotkania pani bibliotekarka przeczytała przedszkolakom ich ulubione bajki.
 
 
 
18.06.2019r. - pasowanie przedszkolaków grupy "0" z Zawisnej
 
18 czerwca2019r. odbyło się pasowanie przedszkolaków grupy "0" w Zawisnej na czytelników Biblioteki. Po przysiędze  Przedszkolaki otrzymały od pani bibliotekarki skromne upominki. Na koniec wizyty było głośne czytanie bajek.
 
14.05.2019r. - spotkanie z podróżnikiem Piotrem  Kowalczykiem
 
Dnia 14 maja 2019r. na zaproszenie GBP w Kamienicy Polskiej przyjechał p. Piotr Kowalczyk- podróżnik, pilot wycieczek, fotograf, autor reportaży. Z p. Piotrem Kowalczykiem odbyły się dwa spotkania w SP w Kamienicy Polskiej. Pierwsze było dla klas IV-V, a tematem była Afryka -"Śladami Stasia i Nel". Pan Kowalczyk zaprezentował relację z podróży inspirowaną powieścią H. Sienkiewicza pt. W pustyni i w puszczy. Była to prezentacja o współczesności miejsc na trasie wędrówki bohaterów powieści. Drugie spotkanie było dla klas VI - VIII, a temat to  "Świat obok nas". Jak dobrze znamy świat, który nas otacza! Lekcja o tolerancji, stereotypach, różnorodności świata i rzetelnej  informacji. Pan Piotr z wykształcenia jest geografem i geologiem, mieszka w Szczecinie ale większość czasu spędza poza granicami naszego kraju. Uwielbia Indie, przejechał też sporą część Afryki.
 
 
 
13.05.2019r. - pasowanie na czytelnika
 
 

W dniu 13. 05. 2019r. odbyło się w GBP w Kamienicy Polskiej pasowanie na czytelnika dzieci z grupy "0" z Przedszkola w Kamienicy Polskiej. Dzieci złożyły przysięgę - "pasowanie na czytelnika biblioteki". Dowiedziały się, jak należy postępować z książką, aby mogła ona długo służyć  czytelnikowi. Wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek oraz słodki poczęstunek.
 
 
 
21.05.2019r. - spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego
 
21 maja odbyło się spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego. Ja czytam! z emerytami  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej. Pani dyrektor biblioteki Halina Klimczyk i pani Małgorzata Goldsztajn zorganizowały spotkanie pod hasłem „Słoneczna jesień naszego życia”. Wybór nie był przypadkiem, bo maj z książką to intrygujące i zachęcające określenie. Podczas spotkania wspominana była poetka, pisarka, tłumaczka Ludmiła Marjańska. Krótko została przedstawiona sylwetka tej znakomitej autorki wielu utworów literackich wywodzącej się z ziemi częstochowskiej.
Ludmiła Marjańskaur. 26 grudnia 1923 w Częstochowie – zm. 17 października 2005 w Warszawie. W latach 1936-1942 uczęszczała do Państwowego Gimnazjum im.J. Słowackiego w Częstochowie. Studiowała na Wydziale Dyplomatyczno - Konsularnym konspiracyjnej Akademii Nauk Politycznych w Częstochowie i w Warszawie. Pracowała zarobkowo i brała udział w działalności AK w Częstochowie. W 1953 roku zadebiutowała na łamach „Twórczości” (nr 8) wierszem Ethel. W latach 1956-1961 studiowała na Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zakończyła je uzyskaniem magisterium. W latach 1957-1979 współpracowała z Polskim Radiem. Była redaktorką audycji poetyckich w dziale literackim, kierownikiem satyry i poezji Programu III PR. Od 1959 roku była członkiem Związku Literatów Polskich. Swoje utwory publikowała na łamach Tygodnika „Współczesność”, miesięcznika „Literatura”. W 1972 roku wyróżniona została odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. W 1974 roku wyróżniona Odznaką Honorową Komitetu do Spraw Radia i Telewizji. W 1982 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1995 roku została wyróżniona Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy. W 1997 roku uzyskała Nagrodę Literacką im. W. S. Reymonta za całokształt twórczości poetyckiej, ufundowanej przez Związek Rzemiosła Polskiego. Ludmiła Marjańska to poetka, która wywodzi się z ziemi częstochowskiej. Jej wiersze uczą miłości do człowieka i świata, przekazują prawdy oczywiste w sposób prosty, ale jednocześnie zmuszający odbiorcę do intelektualnego wysiłku.
Poetka wydała wiele tomików wierszy: „Chmurne okna”, „Gorąca gwiazda”, „ W koronie drzewa”, „Prześwit”, „Przez całe życie miłość”, „Żywica”, „Córka Bednarza”, „Otwieram sen”. Pisała również wiersze i opowiadania dla dzieci. Poetka tłumaczyła  poezję angielską i amerykańską m.in. T. Roethke, M. Moore, R. Wilbur, W. B. Yeatsa, E. Dickinson..
Kolejnym elementem spotkania było odczytanie przez uczennice z Klubu wybranych utworów poetyckich tejże Poetki. Również niektóre uczestniczące w spotkaniu Panie przeczytały kilka wybranych przez siebie utworów. Wszystko to sprawiło, że spotkanie nabrało poetyckiego wymiaru połączonego z głębią dyskusji o Poetce, ale również z różnymi aspektami kultury. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
 
15.04.2019r. - spotkanie miłośników literatury
W dniu 15 kwietnia 2019r w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej  dla miłośników literatury odbyło się cykliczne spotkanie z książką pod tytułem  ,,Słoneczna jesień naszego życia ". Mottem przewodnim tego dnia był słowa Tadeusza Chudy   ,, Od jeziora do księżyca, Od wieczora do świtu - Wielka Noc". W pierwszej części spotkania na zaproszenie Biblioteki  swoją pasje przedstawiła Pani   Barbara Litarska -Janiak . Ukazała wszystkim obecnym swoje  Wędrówki po Jurze w fotografii, miejca znane i mało uczęszczane uchwycone podczas turystyki pieszej i rowerowej w obiektywie aparatu. W drugiej części uczestnicy  zapoznanli  się z literaturą o tematyce świątecznej. Pięknych polskich zwyczajach wielkanocnych, zarówno tych dawnych, jak i tych, które przetrwały do dziś, przesądach największego święta chrześcijańskiego. Dzięki przybliżeniu tematyki świąt zebrani wspominali kultywowane, a czasem zapomniane tradycje obrzędów wielkanocnych na terenie Kamienicy Polskiej. Po tej uczcie duchowej nastąpił czas na coś dla ciała, czyli mały kawowy poczęstunek. Na zakończenie, wszyscy obecni złożyli sobie wzajemnie moc serdecznych życzeń świątecznych.
 
13.03.2019r. -  Dyskusyjny Klub Edukacyjny
 
Dyskusyjny Klub Edukacyjny. Ja czytam! w dniu 13.03.2019 roku spotkał się po raz 6. Tym razem spotkanie przebiegło w przytulnej atmosferze panującej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej.
Opowiadanie, które analizowaliśmy tematycznie związane było z podróżami. Był to utwór Ludmiły Marjańskiej, pt. „Daj łapkę, dam ci mapkę!”. Ludmiła Marjańska to autorka opowiadań, których analizą zajmujemy się w tym roku szkolnym. Pisarka była również podróżniczką. Zwiedziła wiele zakątków świata m.in. Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Irlandię… Podróże to ważny element życia każdego człowieka. Podczas tego spotkania rozważaliśmy znaczenie podróży w różnych aspektach: Dlaczego warto podróżować?. Co podróże wnoszą w nasze życie? Jak ludzie powinni zachowywać się podczas podróży wobec innych uczestników? Ponieważ odnieśliśmy się też do naszych marzeń związanych z podróżami, więc uczennice świetnie się przygotowały.
 
11 marca 2019r. -
cykliczne spotkanie z książką ph."Słoneczna jesień naszego życia"
 
W dniu 11 marca 2019r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej odbyło się cykliczne spotkanie z książką ph."Słoneczna jesień naszego życia" . Mottem przewodnim tego dnia były słowa Marii Czubaszek "Wszystkie kobiety są piękne, tylko nie po wszystkich to widać".
Spotkanie stało się okazją do czytania przez uczestników wybranych wierszy i poezji o kobietach i mężczyznach z okazji przypadającego w tym okresie  Dnia Kobiet /8 marca/ oraz Dnia Mężczyzny /10 marca/. Kobieta niezmiennie od wieków pozostaje bohaterką wielu dzieł literackich pisanych przez mężczyzn. Fascynacja  "płcią piękną", wydaje się zrozumiała i uzasadniona.
Odkrywanie tajemnicy kobiety prowadzi bowiem nieuchronnie do wyrażania wdzięczności Stwórcy za wspaniałość Jego dzieła.
Nie dziwi więc powiedzenie, że "kobiety są boskie", bo są obrazem samego Boga. Spotkanie odbyło się w miłej i ciepłej atmosferze przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku.
 
 
26 luty 2019r. - warsztaty komiksu
 

W dniu 26. 02. 2019 roku w Bibliotece odbyły się warsztaty komiksu zorganizowane dla przedszkolaków z grupy 4-5 latków.   W pierwszym etapie warsztatów dzieci zapoznały się z wyglądem typowego komiksu, czym różni się on od bajeczek i powieści dla dzieci. Uczestnicy mogli zobaczyć różne komiksy i dowiedzieć się jakie komiksy czytali ich rodzice.                                    
W drugim etapie dzieci miały za zadanie wymyślić i narysować swoją postać komiksowa. Dziewczynki stworzyły swoją postać,  a chłopcy swoją. Na koniec w oparciu o stworzone postacie dzieci wymyśliły bardzo ciekawą historyjkę komiksową.
Gratulujemy pomysłów i zachęcamy do wspólnego czytania komiksów z rodzicami.
 
11 luty 2019r. - spotkanie walentynkowe
 
 
W dniu 11.02.2019r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamienicy Polskiej dla miłośników literatury odbyło się cykliczne spotkanie z książką ph.""Słoneczna jesień naszego życia". Tematem przewodnim tego dnia były Walentynki - święto zakochanych.
Mottem przewodnim były słowa Papieża Jana Pawła II -"Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić, to tylko - miłować".
Obecni uczestnicy na spotkaniu mieli możliwość zaprezentowania i przeczytania wybranych przez siebie strof poezji związanej z miłością. "Walentynki" to nie tylko tradycja związana z komercją. Sama idea jest piękna i ma również swoje zapomniane źródło
w polskiej tradycji, kiedy to cieszono się świętem  "Kupały" podczas Świętojańskiej Nocy. Najważniejsze, że dzień ten niesie dużo
radości, sympatii i przyjaźni. Zgromadzeni w tym dniu mieli możliwość wysłuchania poezji, która potrafi rozpalać serca, budzić ciepłe wspomnienia przenosząc w świat pełen miłości, tej nostalgicznej i tej radosnej. Samo spotkanie było bardzo nastrojowe, gdyż wiersze pełne romantyzmu i pisane zrozumiałym językiem, budziły zachwyt i wspomnienia słuchaczy. Spotkanie to dało spędzenie czasu w przyjaznej atmosferze, stworzenie niepowtarzalnego klimatu tego wieczoru, który stał się liryczną podróżą po poetyckich strofach życia. Na koniec spotkania każda z pań otrzymała  małe czekoladowe serduszko - symbol miłości.
 
 
22 listopada 2018r. - konkurs ładnego czytania ph. "BRZECHWA - DZIECIOM"
 
 
W dniu 22. 11. 2018r. odbył się w GPB w Kamienicy Polskiej konkurs ładnego czytania ph."Brzechwa dzieciom". Przeznaczony był dla uczniów klasy II SP. W konkursie wzięło udział 13 uczniów. Każdy uczestnik przeczytał przygotowany przez siebie fragment z książki J. Brzechwy oraz inny fragment wylosowany przez siebie czytany bez przygotowania. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań, pobudzenie wyobraźni uczniów i umiejętność " płynnego" czytania.
       I   msc  -  Bartosz Sadowski
       II  msc  -  Filip Balcerek
       II  msc  -  Julia Ujma
       III msc  -  Karol Kupczyk
       III msc  -  Grzegorz Adamus
Wyróżnienie  -  Amelia Kita
Zwycięscy otrzymali nagrody książkowe.
 
 
13 listopada 2018r. - cykliczne spotkanie z książką  ph.: "100-lecie niepodległości"
 
 
W dniu 13 listopada 2018r. w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się cykliczne spotkanie z książką  ph.: "100-lecie niepodległości". Mottem przewodnim stały się słowa - "Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej". /Kardynał Stefan Wyszyński?
Polska poezja pełna jest tekstów patriotycznych. Znajdziemy tu zarówno peany na cześć wielkiej Polski, jak i pełne tęsknoty utwory poetów tworzących na emigracji, aż po wzruszające teksty wojenne. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania tych wyjątkowych utworów oraz zaśpiewania wspólnie pieśni związanych z rocznicą 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Śpiewane pieśni legionowe, żołnierskie i patriotyczne przypominały dawne czasy, przywoływały bohaterskie czyny naszych dziadków i pradziadków,
budziły wspomnienia. Spotkanie dało obecnym  w tym dniu poczucie więzi i jedności, poczucie przynależności do ojczyzny, za którą kiedyś tak wielu oddało swe  życie. Niech poezja i pieśń o naszej ojczyźnie zbliżają nas do siebie i w dalszym ciągu dostarczają nam chwil wzruszeń. Niech będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej, a dla najmłodszych Polaków, niech będą szansą na zakorzenienie się we własnej kulturze i historii.
 
5 listopada 2018r. - Anna Falana -Jafra  - spotkanie autorskie
 
 
W dniu 5 listopada 2018r. przybyła na zaproszenie  Biblioteki debiutująca pisarka p. Anna Falana-Jafra. Autorka książki spotkała się z młodzieżą z gimnazjum i liceum w Kamienicy Polskiej. Spotkanie połączone było z promocją książki pt."Za 10 dni koniec świata". Anna Falana-Jafra pochodzi z Częstochowy. Z wykształcenia jest prawnikiem, a z porywu serca literatką. Kocha słowo pisane i filozofię. Jej debiut to połączenie tych dwóch zainteresowań.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Autorka opowiadała o swojej książce, a także o życiu i filozofii. Po spotkaniu można było zakupić książkę p. Anny Falany-Jafra i otrzymać autograf.
Książki zostały zakupione przez Bibliotekę i czekają na czytelnika . Zapraszamy!!!
 
30 października  2018r. - spotkanie  z Arturem  Nowickim - ilustratorem książek
 
 
Dnia 30. 10. 2018r. uczniowie klasy II SP  i  starszaki z Przedszkola w Kamienicy Polskiej brali udział w spotkaniu z ilustratorem książek zorganizowanym w Gminnej Bibliotece Publicznej  w Kamienicy Polskiej.                                                                   
Gościem spotkania był Artur Nowicki - ilustrator książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie było podzielone na dwie części.      
W pierwszej części p. Artur Nowicki opowiadał na czym polega praca ilustratora. Wyjaśnił jak powstają ilustracje oraz jak przygotowuje się do zadania. Najpierw zapoznaje się z treścią książki, a następnie tworzy ilustracje do książki według opisu autora lub dzieci wyobraźni. Druga część spotkania to były warsztaty. Następnie uczestnicy otrzymali kartki na których było tylko część rysunku. Zadaniem uczestników było dokończenie rysunku. Spotkanie dostarczyło wielu emocji. Było okazją bezpośredniego kontaktu z twórcą - ilustratorem. Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek z ilustracjami pana Artura Nowickiego wraz z autografem.
 
18 października 2018r. - międzygminny konkurs poezji patriotycznej  "W kraju orła białego"
 
 
Rok 2018 to rok wyjątkowy, który przypomina nam moment odzyskania niepodległości. W związku z obchodami 100-lecia tej rocznicy Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza oraz Gminna Biblioteka Publiczna  w Kamienicy Polskiej zorganizowały 18. 10. 2018r. międzygminny konkurs poezji patriotycznej " W kraju orła białego".
Zgodnie z regulaminem uczniowie recytowali wybrany wiersz o tematyce patriotycznej, dowolnego autora. W konkursie udział wzięło 36 uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Kategoria I - klasy IV-V, kategoria II - klasy VI -VII, kategoria III - klasy VIII - II gimnazjum. Recytującym przysłuchiwała się komisja w składzie: Małgorzata Sowa, Dorota Grzyb, Katarzyna Olszewska i Małgorzata Goldsztajn. Komisja nagrodziła 20 uczniów.
 
 
9 października 2018r. - spotkanie z emerytami   ph. "Słoneczna jesień naszego  życia"
 
 

W dniu 9 października 2018r. w GBP dla Seniorów zainteresowanych czytelnictwem odbyło się cykliczne,
powakacyjne spotkanie z książką ph. :"Podróże dalekie i bliskie".                                                                                                          
Mottem przewodnim tego dnia były słowa pisarza m. Twaina "Podróżuj, śnij, odkrywaj".
Uczestnicy mieli możliwość podzielenia się wrażeniami z przeczytanych książek krajoznawczych, podróżniczych. W bliskim gronie wspominali letnie wyjazdy wakacyjne, polecając miejsca mało znane, a ciekawe. Spotkanie to dało wszystkim obecnym możliwość rozwijania pasji czytelniczej, spędzenia czasu w przyjaznej atmosferze oraz wspomnień, które na zawsze pozostaną w pamięci. 

 
24 maja 2018r. - konkurs czytelniczy  "Zasmakuj w Sienkiewiczu"
 
 
W dniu 24. 05. 2018r. Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs dla klas V-tych ph."Zasmakuj w Sienkiewiczu".
Konkurs dotyczył życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Wygrała klasa V "a" w składzie:
      Karolina Kukuła
      Aleksandra Pańczyk
      Krzysztof Członkowski
 
Mamy nadzieję, że uczniowie zasmakują w Sienkiewiczu dosłownie, gdyż z jego powieści można zaczerpnąć przepisy staropolskiej kuchni, dowiedzieć się co niegdyś było przysmakiem zarezerwowanym dla szlacheckich stołów.
 
11 maja 2018r. - spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem
 
 
11 maja 2018r. naszym gościem był Waldemar Cichoń, autor książek dla dzieci. Na spotkanie z właścicielem przecudnego łobuza o smacznym imieniu Cukierek, który jest bohaterem książek pana Cichonia, zaprosiliśmy uczniów szkoły podstawowej oraz przedszkolaków w Kamienicy Polskiej. Dzieci z dużym zainteresowaniem i uśmiechem na ustach słuchały zabawnych opowieści o przygodach kota Cukierka i jego rodziny. Mały pręgowany kotek  i jego niezwykłe, niekoniecznie kocie talenty podbiły młodych czytelników.
Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu, słowo lektura nie będzie kojarzyło się z obowiązkiem czytania i że do  "Cukierku, ty łobuzie", która znajduje się na liście lektur szkolnych klas  I-III, dzieciaki sięgną z przyjemnością. Po spotkaniu można było zakupić książki z tej serii i otrzymać osobiście  autograf od autora i specjalny stempelek.
 
8 maja 2018r. - pasowanie na czytelnika
 
 
W dniu 08. 05. 2018r. odbyło się pasowanie na czytelnika.
Dzieci z grupy " 0" z Przedszkola  w Kamienicy Polskiej złożyły przysięgę i zostały czytelnikami naszej biblioteki. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem przeznaczonym dla młodszego czytelnika. Panie bibliotekarki przekazały jak należy szanować książkę i prosiły o zwrot książki po jej przeczytaniu. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymali zakładki do książek
 
 
26 luty 2018r. - Dzień Pluszowego Misia
 

W dniu 26.11. 2018r. Bibliotekę odwiedziły Przedszkolaki z Kamienicy Polskiej. Przedszkolaki uczestniczyły  w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do Biblioteki ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Czytaliśmy dzieciom bajki o misiach małych i dużych, białych i brązowych i wspólnie przytulaliśmy się do misiów, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
Biblioteka została uhonorowana przez grupę "Misie" z Przedszkola w Kamienicy Polskiej dyplomem "Przyjaciele Pluszowego Misia".
 
 
 

 

7 grudnia 2017r. - konkurs ładnego czytania pt.:" Nasze ulubione poetki"

 

Dnia 07.12.2017r. odbył się w GBP konkurs ładnego czytania poświęcony Wandzie Chotomskiej  i Marii Kownackiej. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III SP i wzięło w nim udział 15 uczniów. Nagrodzeni zostali:
              I   miejsce  Maksymilian Michalik
              II  miejsce  Jakub Minkina, Nicola Lisek
              III miejsce Jakub Jóźwik, Nadia Konieczkowicz
Wyróżnienie otrzymali: Iga Gęsiarz, Małgorzata  Maliszewska, Mateusz  Kuśnierczyk
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
 
 
22 listopada 2017r. - lekcja biblioteczna
 

W dniu 22.11.2017r. odbyła się lekcja biblioteczna dla klasy I i II  LO w Kamienicy Polskiej.                                               
Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem Biblioteki oraz jak jest zbudowany i jak się posługiwać katalogiem.
Celem spotkania było także zapoznanie uczniów z poezją Haliny Poświatowskiej, wybrane wiersze zostały przeczytane w miłej atmosferze przy kawie i herbatce.
                                                                                                  
1 czerwca 2017r. - spotkanie autorskie z pisarką - Ewą Nowak
 
1 czerwca 2017 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Nowak, zorganizowane przez GBP w Kamienicy Polskiej.                                                                    
Ewa Nowak- pisarka i publicystka, autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży.
Najbardziej znane to: "Wszystko tylko nie mięta," "Diupa," "Krzywe 10." Autorka błyskotliwie nawiązała dialog z uczestnikami spotkania, zna ich problemy, emocje, język. Opowiadała o swoich książkach, w których można odnaleźć nie tylko ciekawe, porywające historie, ale również wskazówki, jak radzić sobie w codziennym życiu. Na zakończenie spotkania pisarka podpisywała książki zakupione przez uczestników spotkania.
 
25 maja 2017r. - konkurs czytelniczy - pt.:"Ile wiem o Sienkiewiczu"   
 
25 maja 2017 r. Biblioteka zorganizowała, jak co roku, konkurs  dla klas V-tych w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat życia i twórczości H. Sienkiewicza, a szczególnie znajomością lektury  "W pustyni i w puszczy". Oprócz wiadomości teoretycznych były też zadania sprawnościowe, które są największym wyzwaniem w tym konkursie.
 Wygrała klasa V A w składzie:
 Emilia Górniak                                                                                                                                                  
 Daria Jabłońska
Jakub Prudzic
Drużyna otrzymała nagrody książkowe i dyplomy.                               
                                                                                                        
11 maja 2017r. - pasowanie na czytelnika
 
W dniu 11. 05. 2017 r. odbyło się w naszej bibliotece pasowanie na czytelnika. Czytelnikami zostały dzieci z grupy "0" z Przedszkola w Kamienicy Polskiej. Przedszkolaki złożyły uroczystą przysięgę i zobowiązały się korzystać ze zbiorów  biblioteki. Na pamiątkę ze spotkania w bibliotece otrzymali zakładki do książek, plan lekcji i lizaka.
 
 
"Słoneczna jesień naszego życia" - cykliczne spotkania
 
Nasza biblioteka zorganizowała serię spotkań z emerytami.Spotkania te odbywają się cyklicznie raz w miesiącu. Celem spotkań jest odczucie atmosfery bibliotecznej, przybliżenie poezji polskich poetów, a także rodzimych, czyli mieszkających lub pochodzących z naszej gminy, a przy okazji zachęcenie do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.                                          
Pierwsze spotkanie odbyło się w październiku i  było poświęcone poezji W. Szymborskiej, w listopadzie H. Sienkiewiczowi z okazji Roku Sienkiewiczowskiego, a w grudniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Nowy Rok, czyli spotkanie styczniowe przywitaliśmy poezją H. Poświatowskiej. Na spotkanie została zaproszona  Justyna Szyja, absolwentka VII LO im.M.Kopernika w Częstochowie, należąca niegdyś do grupy teatralnej pod nazwą "Grupa pod wiszącym Kotem". Justyna czytając poezję zaprezentowała kunszt artystyczny H. Poświatowskiej. W lutym Panie emerytki same przygotowały i czytały poezję wybranych przez siebie poetów m.in .: poezję Konopnickiej, Tuwima, Osieckiej, Gałczyńskiego, a także rodzimych poetów  m in.: Jagody Wałaszek, Lidii Żakowicz-Ziory, Bronisława Najnigiera i Andrzeja Kuśnierczyka. Spotkania cieszą się coraz  większą popularnością i niech motto H. Sienkiewicza zawsze nam towarzyszy: "Gdy się kto zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co  mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra".
        
28 września 2016r. - lekcja bibioleczna
 
W dniu 28.09.2016r. uczniowie klasy I z LO w Kamienicy Polskiej zostali zaproszeni na lekcję biblioteczną, której tematem było: Budowa i posługiwanie się katalogiem rzeczowym /systematycznym/.
Uczniowie dowiedzieli się, jak zbudowany jest katalog rzeczowy, kiedy należy posłużyć się tym katalogiem, czym różni się on od katalogu alfabetycznego.
Uczniowie uczyli się praktycznego korzystania z tego katalogu, gdy nie znamy autora ale wiemy jakiej treści ma być książka. Dodatkowo prowadząc poszukiwania w katalogu rzeczowym mieli możliwość zwrócenia uwagi na tematy pokrewne.
Na koniec uczniowie zapoznali się z księgozbiorem w czytelni.
 
 
17 maja 2016r. - spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko
 
W dniu 17.05.2016r. GBP w Kamienicy Polskiej gościła Kazimierza Szymeczko, autora opowiadań dla dzieci i książek dla młodzieży. Autor spotkał się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy Polskiej.
Na początku spotkania gość w kilku zdaniach przedstawił się. Jak mówił, jego pierwszy literacki tekst ukazał się w 1996r. w "Guliwerze", a potem ukazywały się już jego opowiadania i książki. Dalsza część spotkania przebiegła w formie rozmowy - dzieci zadawały pytania, a miały ich mnóstwo. Pytały pisarza m.in. o to ile książek napisał, która jest najdłuższa, jakie książki sam lubi czytać, czy trudno jest pisać dla dzieci, a także o to,czy ma dzieci oraz czego boi się najbardziej.
Kazimierz Szymeczko ciekawie i z humorem opowiadał. Przy okazji prezentował swoje książki, w tym: "Historię Polski w opowieściach", "Fałszerze w sieci", "Tetrus", "Wywrotka". Mówił,że pisarz musi mieć pomysły na książki i umieć je przelać na papier. Zapytany o liczbę książek odpowiedział, że napisał 200 różnych tekstów, w tym 11 książek.
Jak podczas każdego spotkania autorskiego na koniec dzieci ustawiły się w kolejce po autograf w zakupionej książce.
 
 
9 listopada 2015r. -  KONKURS CZYTELNICZY  ph." PIPPI CIĄGLE MŁODA"

Biblioteka w dniu 19.11.2015r.  zorganizowała konkurs ładnego czytania dla klas III.
Uczestnicy czytali fragmenty książki A Lindgren o przygodach Pippi. Był to tekst wcześniej przygotowany oraz tekst, który był wybrany przez jury. Dodatkowo uczestnicy konkursu mogli przebrać się za Pippi i otrzymać nagrodę za najciekawsze przebranie.
W czasie obrad jury uczestnicy mogli podziwiać najciekawsze przebrania  oraz spróbować lemoniadę z "drzewa lemoniadowego". Jury wybrało  najlepszych uczestników konkursu, którzy musieli jeszcze odnaleźć ukrytą skrzynię w bibliotece w której zamiast skarbu odnaleźli słodycze dla wszystkich.

ZWYCIĘZCY KONKURSU ŁADNEGO CZYTANIA:

      I   msc   - Natalia  Blachnicka i Aleksandra Pańczyk
      II  msc  -  Karolina Kukuła i Wiktoria Wójcik
      III msc -  Maja Sylwet i Nicola Wójcik


NAJCIEKAWSZE PRZEBRANIE:

     I msc   - WIKTORIA POLACZEK
    II msc  - KAROLINA KUKUŁA
 
7 października 2015r. - "BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE, NIE MIJAM - WCHODZĘ"

Hasło "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę"  to zaproszenie dla licealistów LO w Kamienicy Polskiej.
W dniu 07.10.2015r. licealiści zostali zaproszeni na lekcję biblioteczną, której tematem były - katalogi biblioteczne informacją o zbiorach.
Młodzież zapoznała się z budową katalogu alfabetycznego i systematycznego oraz jak z nich korzystać.Dowiedzieli się także jakie ważne informacje znajdują się na karcie katalogowej książki. Uczyli się jak znaleźć w katalogu poszukiwaną książkę oraz jak trafić do książki na półce, kierując się sygnaturą.
Lekcja zakończyła się miłym akcentem przy ciastku i herbatce.


9 czerwca 2015r. - PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 W dniu 09.06.2015r. odbyło się w bibliotece pasowanie na czytelnika przedszkolaków z grupy "0" .
Czytelnikami naszej  "bibliotecznej rodziny" zostało 30 przedszkolaków z Przedszkola w Kamienicy Polskiej.
 
1 czerwca 2015r. - KONKURS CZYTELNICZY ph." NAM HENRYK SIENKIEWICZ PATRONUJE"

Konkurs zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kamienicy Polskiej  odbył się  w dniu 01.06.2015r. w Zespole Szkół w Kamienicy Polskiej. Był to konkurs dla klas V-tych. 
Zadania konkursowe dotyczyły znajomości powieści H.Sienkiewicza pt."w pustyni i w puszczy". Uczestnicy musieli wykazać się też pomysłami oraz sprawnością i sprytem, ponieważ wiele zadań było na czas.
Wygrała drużyna z klasy V "b" w składzie:

Martyna Gorzelak
Olga Wojtasik
Kacper Grabowski
 
Na zakończenie konkursu zwycięska drużyna otrzymała nagrody książkowe i dyplomy.
 
7 maj 2015r. - SPOTKANIE  AUTORSKIE Z  MARCINEM  BRYKCZYŃSKIM
W dniu 07.05.2015r. odwiedził naszą bibliotekę Marcin Brykczyński i spotkał się z przedszkolakami  w Przedszkolu w Kamienicy Polskiej.
Pisarz, który z wykształcenia jest ekonomistą, a z zamiłowania autorem urokliwych książeczek dla najmłodszych dzieci- "Trzy psy przyszły","Ni pies ni wydra", "12 kolorów","Różowy prosiaczek"- to tylko niektóre z nich.Jest też laureatem wielu nagród - Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Fundacji Świat Dziecka, jego teksty są często zamieszczane w czasopismach oraz w podręcznikach szkolnych.
W spotkaniu uczestniczyło 65 przedszkolaków.Pan Marcin opowiadał dzieciom o początkach swojej pracy literackiej, o tym jak ważne dla niego jest słowo, które bawi i uczy.Czytał fragmenty swoich książek, przybliżył dzieciom kulisy powstania swojej pierwszej książki.Dzieci przygotowały dla  p.Marcina Brykczyńskiego niespodziankę, jaką była piękna recytacja wiersza poety przez uczestniczkę spotkania. Na koniec spotkania, nasz gość odpowiadał na pytania dzieci oraz podpisywał zakupione przez nich książki.
 
4 czerwca 2014r. -  KONKURS CZYTELNICZY  ph." ANANASY z A i B KLASY"
Z okazji dni patrona Szkoły Podstawowej - Henryka Sienkiewicz, Gminna Biblioteka Publiczna w Kamienicy Polskiej zorganizowała 04.06.2014r. konkurs dla uczniów klas V-tych ph."Ananasy z A i B klasy". Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz umiejętność współpracy w grupie. Zadania konkursowe dotyczyły wiedzy o patronie, treści jego powieści oraz sprawności fizycznej i manualnej.
Konkurs wygrała drużyna w składzie:
    JULIA  KOGUT
    MARTYNA  KSIĘŻYK
    DOMINIKA   KOŁODZIEJ
Zwycięska drużyna otrzymała nagrody książkowe.Obie drużyny dostały ananasy i owoce egzotyczne.
 
27 maja 2014r. - PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA
Tradycją stało się już w naszej bibliotece "Pasowanie na czytelnika". W tym roku odbyło się 27.05.2014r. W poczet miłośników książek zostali przyjęci przedszkolacy z grupy "0" w Kamienicy Polskiej. Złożyli uroczystą przysięgę i zdeklarowali się do korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
Wszyscy nowo zdeklarowani czytelnicy otrzymali zakładki do książek.
 
12 maja 2014r. - SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGNIESZKĄ  TYSZKA
W dniu 12.05.2014r.odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszka.W spotkaniu wzięły udział dzieci z Przedszkola w Kamienicy Polskiej.
Agnieszka Tyszka - autorka powieści, opowiadań, bajek i słuchowisk.Jej powieści przepełnione są humorem i optymizmem.
Na spotkaniu pisarka opowiadała o swoich książkach, jak powstają i skąd czerpie pomysły do ich napisania. Nierzadko są to sceny z życia jej starszych córek oraz ich koleżanek. Dzieci były świetnie przygotowane do spotkania. Panie w przedszkolu wcześniej czytały dzieciom opowiadania pisarki, a dzieci wykonały ilustracje do jednego z nich. Było to opowiadanie pt."Koronkowe historie". Autorka była mile zaskoczona ładnymi ilustracjami. Obiecała dzieciom, że umieści je na swoim blogu.
Na koniec spotkania dzieci wręczyły pisarce bukiet papierowych kwiatów wykonanych przez siebie.
Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka dzieci oczekujących na autograf i dedykację w zakupionych książkach autorki.
 
14 listopada 2013r. – „Jesienne listy do  Niebieskiego"
Dnia 14 listopada 2013 roku w bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem "Jesienne listy do Niebieskiego" dla przedszkolaków z grupy "O" w Kamienicy Polskiej. Zajęcia prowadziła pani Mirosława Truchta-Nowicka artysta, plastyk, absolwentka AJD w Częstochowie. Dzieci wspólnie z panią wykonały z papieru wymyśloną postać "Niebieskiego"- bajkowego stwora. "Niebieski" to postać bardzo smutna, aby rozweselić "Niebieskiego" dzieci pisały do niego listy na balonach i latawcach. Pisanie listów zostało zamienione na rysowanie. Tak powstały bardzo piękne prace, które można zobaczyć w bibliotece. Wystawa prac naszych małych artystów czeka! Zapraszamy serdecznie dzieci, rodziców i dziadków do obejrzenia wystawy.
 
Październik i Listopad 2013 rok - " Jesienne spotkania z książką"
 
W miesiącu październiku i listopadzie 2013 roku panie Halina Klimczyk i Małgorzata Goldsztajn z Gminnej Biblioteki Publicznej odwiedziły z książkami oddziały przedszkolne / Kamienica Polska, Osiny, Rudnik Wielki, Zawisna / w naszej gminie. Panie Bibliotekarki czytały dzieciom wierszyki i bajeczki o różnej tematyce. Spotkania miały na celu zachęcenie dzieci do wspólnego czytania z rodziną. Dzieci zapewniały, że odwiedzą bibliotekę wraz z rodzicami, aby mogły wypożyczyć ciekawe książki, które są w bibliotece. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
 
06 czerwca 2013 rok - Konkurs czytelniczy "Sienkiewicz i jego utwory"
 
Konkurs odbył się w dniu  06.06.2013 r. w Zespole Szkół w Kamienicy Polskiej. Zorganizowany został przez Gminną Bibliotekę Publiczną jak co roku z okazji Dni Sienkiewiczowskich i przeznaczony był dla uczniów klas V-tych. W konkursie wzięły udział 2 drużyny po 3 osoby. Zadania konkursowe dotyczyły biografii oraz stopnia znajomości powieści H.Sienkiewicza. Drużyny musiały popisać się także sprawnością fizyczną i manualną. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody książkowe.
 
Maj 2013  -  Pasowanie na czytelnika
 
Jak co roku w Gminnej Bibliotece  Publicznej w Kamienicy Polskiej odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika. W poczet miłośników książek przyjęte zostały dzieci z "Zerówki". Po przysiędze przedszkolaki poznali zasady zachowania  w bibliotece, korzystania z jej zbiorów i poszanowania książek. Na pamiątkę wizyty w bibliotece przedszkolaki otrzymali kolorowe zakładki i słodki upominek.
 
13 marca 2013 rok  -  Spotkanie z  Elżbietą Bednarczyk
 
W dniu 18 marca 2013r. w Zespole Szkół w Kamienicy Polskiej odbyło się spotkanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kamienicy Polskiej z autorką książek Elżbietą Bednarczyk, która pisze dla dzieci i młodzieży książki i wystawia sztuki teatralne. W jej dorobku znajdują się bajki: "Chciwy niedźwiadek", "Kłótnia w tornistrze", "Nocne rozmowy", "Zimowa przygoda królika". Każda z bajek przekazuje pozytywne wartości i wzory dobrego postępowania. Inne pasje autorki to teatr i taniec. Dzięki rodzinnym zamiłowaniom do sztuki już jako młoda dziewczyna mogła występować jako aktorka. Nigdy nie rozstała się z teatrem i do chwili obecnej pisze scenariusze teatralne, a także gra i tańczy. Pani Elżbieta od wielu lat mieszka w Australii i w drugiej części spotkania opowiedziała dzieciom o zwyczajach ludzi oraz o egzotycznych roślinach i zwierzętach. Dzieci żywo reagowały na przekazywane "nowinki" i chętnie dyskutowały. Na koniec spotkania mogły zakupić  sobie książeczkę z autografem autorki.
 
13 grudnia 2012 rok -  Konkurs ładnego czytania "M. Konopnicka - pisarka oddana dzieciom"
 
Konkurs poświęcony był pisarce dziecięcej Marii Konopnickiej w jej 170 rocznicę urodzin. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas trzecich, z pośród których jury wyłoniło zwycięzców i wręczyło nagrody książkowe dzieciom za umiejętność pięknego czytania.
 
1 czerwca 2012 rok - Konkurs „Podróże ze Stasiem i Nel poprzez pustynie i puszcze”
 
Konkurs odbył się w Szkole podstawowej w Kamienicy Polskiej i przeznaczony był dla uczniów klas V. Konkurs zorganizowany został przez Gminną Bibliotekę Publiczną w ramach obchodów Dni Patrona szkoły podstawowej H. Sienkiewicza. Celem konkursu było sprawdzenie znajomości lektury „W pustyni i w puszczy”, pobudzenie wyobraźni uczniów oraz sprawdzian zręcznościowy.
 
11 maja 2012 rok - Spotkanie z pisarzem Wiesławem Drabikiem:
 
 Z otwartymi buziami słuchały dzieci opowieści Wiesława Drabika, autora kilkudziesięciu książeczek z wierszowanymi bajkami. Spotkanie z pisarzem odbyło się w Szkole Podstawowej w Kamienicy Polskiej. Wzięli w nim udział uczniowie młodszych klas. Podczas spotkania autor opowiadał jak powstaje książka, skąd się biorą pomysły na bajki. Czytał dzieciom fragmenty swoich książek i zachęcał do udziału w quizach i konkursach.
 
 
14 listopada 2011 rok - Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim:
 
W Kamienicy Polskiej gościł Arkadiusz Niemirski – satyryk, dziennikarz, autor książek detektywistycznych dla młodzieży i dorosłych, kontynuator cyklu „Pan Samochodzik…”. Spotkanie z autorem odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym w Kamienicy Polskiej. W spotkaniu wzięła udział młodzież z liceum i gimnazjum. Podczas spotkania A. Niemirski niezwykle barwnie, często żartobliwie, mówił o swojej twórczości literackiej. Przybliżył uczestnikom spotkania m.in. postacie najsłynniejszych detektywów z literatury i filmu. A. Niemirski ujawnił także swoje plany zawodowe, wspominał o inspiracjach i pomysłach na nowe książki, a także o pracy nad scenariuszem filmowym i nową powieścią sensacyjną.
 
2 czerwca 2011 rok - „Sienkiewicza znać i czytać warto” – konkurs czytelniczy:
 
W Szkole Podstawowej w Kamienicy Polskiej odbył się konkurs czytelniczy zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną pn. „Sienkiewicza znać i czytać warto”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas piątych. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych , pobudzanie wyobraźni uczniów a także umiejętność współpracy w grupie. Zadania konkursowe obejmowały wiadomości na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, ale trzeba było wykazać się też sprawnością fizyczną i sprytem.
 
 
12 maja 2011 rok - Pasowanie na czytelnika:
 
W związku z trwającym w dniu 8-15 maja VIII ogólnopolskim tygodniem bibliotek nasza Gminna Biblioteka przeprowadziła „pasowanie na czytelnika”. Czytelnikami naszej biblioteki zostały dzieci z Przedszkola w Kamienicy Polskiej z klasy „O”. Wszyscy zgodnie złożyli przysięgę szanowania książek, zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz z zasadami wypożyczania książek.
 
5 maja 2011 rok - V Konkurs recytatorski dla przedszkolaków pod hasłem „Dzieci lubią marzyć”:
 
Organizatorem konkursu było Przedszkole w Kamienicy Polskiej i Gminna Biblioteka. Celem konkursu było popularyzowanie twórczości polskich poetów piszących dla dzieci, a także rozwijanie zdolności recytatorskich u dzieci. Konkurs przebiegał w trzech grupach wiekowych:  grupa 3-4 latków, grupa 5-latków, grupa 6-latków.
 
 
26 listopada 2010 rok - „Bajki i wierszyki Marii Konopnickiej” – konkurs czytelniczy:
 
Z okazji 110 rocznicy śmierci Marii Konopnickiej odbył się w Gminnej Bibliotece Publicznej konkurs pięknego czytania  p.n. „Bajki i wierszyki Marii Konopnickiej”. Celem konkursu było popularyzowanie twórczości Marii Konopnickiej, umożliwienie uczniom zaprezentowania swoich umiejętności czytelniczych oraz uczenie dzieci rywalizacji w przyjaznej atmosferze. W konkursie wzięli udział uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy Polskiej. Uczniowie czytali tekst przygotowany przez siebie oraz wybrany drogą losowania.
 
15 czerwca 2010 rok - Konkurs „Henryk Sienkiewicz i jego powieści wciąż popularne":
 
 Z okazji obchodów w Szkole Podstawowej w Kamienicy Polskiej dni patrona szkoły Henryka Sienkiewicza, biblioteka zorganizowała konkurs pn. „H. Sienkiewicz i jego powieści wciąż popularne.” Konkurs  drużynowy przeznaczony był dla uczniów klas V-tych i odbył się  w Szkole Podstawowej  w Kamienicy Polskiej.
 
 
Maj 2010 rok - Cała Polska czyta dzieciom:
 
W ramach akcji cała Polska czyta dzieciom bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej odwiedziły przedszkola na terenie gminy Kamienica Polska. Bibliotekarki czytały dzieciom bajeczki oraz zagadki o książeczkach i zwierzątkach. Dzieci bardzo chętnie odgadywały zagadki i z zainteresowaniem słuchały bajeczek. Celem spotkań było zachęcenie dzieci do wspólnego czytania z rodzicami, czy starszym rodzeństwem.
 
14 maja 2010 rok - Pasowanie na czytelnika:
 
Uroczyste pasowanie na czytelnika dzieci z klas „O”. W podniosłej atmosferze wszyscy złożyli przysięgę pasowania na czytelnika. Ślubowali szanować książki i korzystać z usług biblioteki. Wszyscy mogli zwiedzić bibliotekę, zapoznać się z księgozbiorem dla najmłodszych i zasadami wypożyczania książek.
 
16 kwiecień 2010 roku - Spotkanie z Barbarą Rosiek:
 
Częstochowska pisarka i poetka Barbara Rosiek, wyróżniona w 2002 roku Srebrnym Medalem Cambridge, gościła w Gminnej Bibliotece Publicznej w kwietniu 2010 roku. Pisarka spotkała się z młodzieżą gimnazjalną i licealną w LO w Kamienicy Polskiej. Barbara Rosiek jest autorką "Pamiętnika narkomanki", który pisała od 14 roku życia do okresu studiów. Jest to książka, po którą przez 25 lat sięgają nastolatki. Polecana jest również rodzicom, by mogli lepiej chronić swoje dorastające dzieci. Autorka opowiadała o swoim życiu, o ciągłej walce z uzależnieniami i drodze wychodzenia z nałogu. Obecnie jest wyleczona. Książki napisane przez Barbarę Rosiek są autentycznym zapisem zmagań z nałogami i chorobami. Spotkanie było lekcją życia dla młodzieży. Wszystkie jej książki są dostępne w bibliotece, zapraszamy czytelników.
 
3 luty 2010 rok - Konkurs "Znamy wiersze polskich poetów":
 
"Znamy wiersze polskich poetów" to konkurs recytatorski zorganizowany przez p. Agnieszkę Mosakowską ( nauczyciela Zespołu Szkół w Kamienicy Polskiej) i Gminną Bibliotekę Publiczną w Kamienicy Polskiej. Konkurs miał na celu popularyzację poezji dziecięcej, rozwijanie aktywności twórczej oraz wyrabianie wrażliwości na piękno języka ojczystego. W konkursie wzięli udział uczniowie kl. I - III szkół podstawowych z terenu gminy Kamienica Polska. Uczestnicy przygotowali recytację jednego dowolnego wiersza autorstwa polskiego poety. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
 


Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Zajęcia, organizowane w placówce

Podziel się

DANE KONTAKTOWE

 

URZĄD GMINY 


ul. Konopnickiej 12
42-260 Kamienica Polska


tel. 34 327 33 38, 327 33 33
fax 34 327 31 49


[email protected]

 

słabe opady deszczu

Temperatura: 7°CMiasto: Kamienica

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 3 km/h

JAKOŚĆ POWIETRZA