Sołectwo Romanów

Romanów to miejscowość ze statusem sołectwa w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, położona w południowej części Gminy Kamienica Polska. Jest to urocza miejscowość z dużym kompleksem leśnym, co cieszy miłośników zieleni i spacerów. Do sołectwa Romanów przynależy miejscowość Podlesie. Sołectwo sąsiaduje z Kamienicą Polską, Rudnikiem Wielkim  oraz Zawadą.

 

Romanów jest najmłodszym sołectwem. Powstało w 2020 roku po odłączeniu się od sołectwa Kamienica Polska . Zamieszkuje je 321   osób ( stan na dzień 31.12.2020 r. ), a powierzchnia wynosi 7,89 km ².
 
Na uwagę zasługuje tutaj kaplica p.w. Św. Jana Napomucena w Romanowie, wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku. Legenda głosi, że kaplica w Romanowie stoi na grobie powstańca z 1863r.                            
Inna opowieść dotyczy ofiar jakiejś tragedii miłosnej. Usytuowanie kapliczki ma ścisły związek  z istniejąca tu przeprawą wodną na Kamieniczce, która od średniowiecza dzieliła dwa organizmy terytorialne i państwowe: księstwo siewierskie, należące do książąt śląskich i królewszczyzny, podległe starostwu olsztyńskiemu "po polskiej stronie".