Sołectwo Osiny

Osiny to miejscowość ze statusem sołectwa w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, położona we wschodniej części gminy Kamienica Polska. Od północy graniczy z Zawodziem i Kolonią Borek, od wschodu z gmina Dębowiec i Poraj a na południu z Jastrzębiem.

 

Wieś zamieszkuje 800 osób (liczba ludności na dzień 31.12.2020 r.). Powierzchnia Osin wynosi 7,92 km². Charakterystyczne dla miejscowości jest nie tylko lokowanie domów wzdłuż głównej ulicy, ale rownież tworzenie zabudowy osiedlowej. Dalsze tereny stanowią bardziej naturalny krajobraz wypełniony szatą roślinną, łąkami, lasami. (na szczególną uwagę zasługuje tutaj las sosnowy). Przez Osiny przepływa jedna z najdłuższych rzek w Polsce – Warta oraz strumyk Czarka, który stanowi jej dopływ.

 

Ponadto w tej niewielkiej miejscowości znajduje się zamiejscowy oddział Przedszkola, filia Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza, świetlica środowiskowa, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Kościół p.w. Świętego Tomasz Apostoła.

 

Przez Osiny przebiega droga wojewódzka nr 791.

Ulice: Częstochowska, Górnicza, Jasna, Leśna, Osiedlowa, Strażacka, Szkolna.

 
Nazwa wsi pochodzi z odległych czasów od istniejącej pierwotnie kuźnicy zwanej Osińską również Chybakowską. Znajdowała się ona na terenie starostwa olsztyńskiego i najpewniej na potrzeby zamku produkowała żelazo. Sama nazwa została uwieczniona w popularnym w latach 70 i 80-ych „Osinobusie”- samochodzie budowanym w Nowej Wsi na podwoziu sprowadzanym z fabryki w Starachowicach - ciężarówce marki „Star”.